Polskie Radio Dzieciom

Jak możemy dać dzieciom siłę? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:07
Człowiek z natury rodzi się z silnym instynktem opieki i troski, który jest szczególnie widoczny w momencie przyjścia na świat własnego dziecka. Rodzice wówczas starają się odpowiedzieć na potrzeby malucha, co stanowi kluczowy element w dawaniu mu sił. Aby jednak być w stanie to zrobić, dorośli muszą stale poznawać swoje dziecko. Dokładne zrozumienie jego potrzeb pozwoli je jak najlepiej spełnić o czym w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Joanna Bylinka-Stoch, psycholog i psychoterapeutka. 

Jedną z potrzeb dziecka są relacje i bycie blisko kochających go osób dzięki którym czuje się ono bezpiecznie. Szczególnie istotny jest pierwszy rok życia, gdyż doświadczenie rozłąki może prowadzić do zmian w mózgu, czego efektem jest np. mniejsza zdolność do samoregulacji. W okresie tym ważne jest, aby podążać za swoim instynktem i potrzebą bycia przewodnikiem. Niemniej jednak dobrze jest także pamiętać, aby pozwolić innym nas wspierać i  pomagać. Wynika to z tego, że człowiek jest istotą relacyjną, która potrzebuje innych ludzi. 

Posłuchaj
58:44 2021_06_24 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 24 czerwca. Cz.1

Równie istotna dla dziecka jest potrzeba odczuwania. Zapewnienie mu bezpieczeństwa sprawi, że mózg malucha nie będzie musiał pracować w trybie obronnym i odpychać od siebie emocji. Zamiast tego dziecko będzie w stanie odczuwać i reagować na informacje wysyłane przez jego ciało. To sprawi, że stopniowo zacznie rozwijać się jego odporność psychiczna oraz niezależność. 

Posłuchaj
59:49 2021_06_25 22_00_28_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 czerwca. Cz.2

Kolejną potrzebą jest wytchnienie fizyczne i mentalne, emocjonalne. Dla dzieci ważny jest odpoczynek od bodźców i potrzeby zachowywania się w dany sposób. Maluchy mogą wytchnąć także poprzez potrzebę zabawy, która jest niezbędna do rozwoju siły dziecka. – To jest właśnie ten moment w którym ono ćwiczy wszystko to, z czy będzie się musiało zmagać w realnym życiu później – skomentowała Joanna Bylinka-Stoch. Istotne jest jednak, aby zabawa była ekspresywna i dzieci brały w niej udział z własnej woli. Dzięki temu pozostałe potrzeby relacji, odczuwania i wytchnienia także będą spełnione. 

***

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Bylinka-Stoch, psycholog i psychoterapeutka
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze planować czas?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:06
Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń