Wdzięcznością możemy określić postawę, gest, słowo dziękuję lub uczucie. Wynikać ona może np. z intensywnego, lecz krótkotrwałego doznania, które wprowadza nas w nastrój dobrego samopoczucia lub stanu dłuższego, ale mniej intensywnego. Zależy to m.in. od poziomu naszej wrażliwości. Znaczący jest jednak fakt, że postawa wdzięczności ułatwia nam znalezienie pozytywnych stron sytuacji oraz optymistyczne spoglądanie na świat, siebie i innych. Co więcej, praktykowanie tego uczucia może poprawić nasz sen. To dlatego, ponieważ jeśli wieczorem się wyciszymy i pomyślimy za co jesteśmy wdzięczni, pomoże nas to się odprężyć i rozluźnić. Oznacza to, że.
Wdzięczność była praktykowana już wiele lat temu, m.in. przez starożytnych Egipcjan, dla których główną wartość stanowiły harmonia i równowaga. Była ona tak istotna, że każdego dnia musieli przywoływać 5 rzeczy, za które byli wdzięczni. Co więcej, uważali że osoby niewdzięczne grzeszą, a tym samym zanieczyszczają swoje serca. Z kolei filozofowie ze starożytnej Grecji i Rzymu uznawali wdzięczność za cnotę – W zależności od tych różnych nurtów, to czym jest ta cnota można to inaczej definiować. Natomiast najogólniej, ja to określam, że jest to taka umiejętność kierowania się w stronę dobra, a unikania zła – skomentowała Magdalena Galek.
59:05 2021_07_19 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 19 lipca godz. 21:00
Jednym ze sposób praktykowania tego stanu jest zastanowienie się najpierw za co lub za kogo jest się wdzięcznym, a następnie spisanie swoich przemyśleń. – To zapisanie, jest pewnym utrwaleniem. Ja lubię dziennik wdzięczności też dlatego, że staje się on swego rodzaju pamiętnikiem i mogę sobie przekartkować go zawsze, spojrzeć wstecz, zobaczyć, jeżeli wpisuje daty, co mi się przydarzyło dobrego jakiś czas wcześniej – dodała Magdalena Galek. Dzięki temu, że w notatniku będą opisane pozytywne zdarzenia, może on służyć pomocą, gdy będziemy czuć się gorzej. Co więcej, praktykowanie wdzięczności wieczorami sprawi, że kolejny dzień przywitamy z lepszym nastawieniem.
59:44 2021_07_19 21_59_51_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 19 lipca godz. 22:00
W przypadku praktykowania wśród rodzin można korzystać z małych rytuałów i np. odmawiać modlitwę dziękczynną, jeśli jesteśmy religijni. Rodzice mogą dodatkowo podziękować swoim dzieciom za to, że po prostu są oraz zachęcić je i pomóc im w rozpoznawaniu swoich uczuć. Jeśli maluch nie umie pisać jeszcze zbyt dobrze, dzienniczek wdzięczności może zamienić na prace plastyczne, w których zawrze tę samą myśl. Z kolei u singli i osób starszych, które żyją samotnie wdzięczność korzystnie wpływa na ich relacje z innymi. W przypadku związków odżywia ona i pogłębia miłość między dwojgiem ludzi. Jeśli natomiast w pracy człowiek doświadczy wdzięczności i docenienia tego, co robi, jego działania staną się efektywniejsze, a on sam szczęśliwszy.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Magdalena Galek
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---