Na cukrzycę typu I chorują głównie dzieci, jednak może ona wystąpić w każdym wieku. Choroba ta jest skutkiem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, który rozpoznaje komórki produkujące insulinę za obce, czego efektem jest ich niszczenie. W momencie, gdy jest ich niewystarczająco dużo, zaobserwować można takie objawy jak zwiększone pragnienie, częstsze oddawanie moczu oraz chudnięcie. Sytuacja ta wymaga podjęcia leczenia, a zbyt późne rozpoznanie choroby może skutkować niebezpiecznymi powikłaniami, np. przyspieszonym oddechem, wymiotami, bólem brzucha, a także odwodnieniem. Niestety cukrzyca typu I na początku przebiega bezobjawowo, a dopiero z czasem można zauważyć jej następstwa. Niemniej jednak, taki proces autoagresji może pojawić się już na wczesnym etapie życia dziecka. – Te młode osoby, które zachorowały do 20 roku życia, 80% z tych osób rozwinęło autoagresje, czyli początek choroby w młodym wieku, w ciągu pierwszych 5 lat życia – skomentowała prof. Agnieszka Szypowska.
60:07 2021_08_31 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 31 sierpnia godz. 21:00
Z kolei cukrzyca typu II wynika głównie z otyłości i rozwoju insulinooporności, a wystąpić może w każdym wieku. Chorobę tę można wyleczyć, gdy zostanie szybko zdiagnozowana oraz wprowadzi się prawidłowe zasady żywienia i aktywność fizyczną. Co ciekawe, odpowiedni wysiłek fizyczny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości u dzieci nawet do 30%. Z drugiej strony, niewystarczająca ilość snu zwiększa to prawdopodobieństwo o 26%. Niemniej jednak, osoby szczupłe także mogą zachorować na cukrzycę, najczęściej o podłożu genetycznym. W takim przypadku istotne jest niespożywanie niektórych produktów lub ograniczanie ich, np. wyprodukowanych z białej mąki. Po ich zjedzeniu organizm produkuje duże ilości insuliny, co powoduje obniżenie się stężenia glukozy. To z kolei napędza łaknienie i poczucie głodu, tak więc jesteśmy niespokojni i kontynuujemy spożywanie dalszych pokarmów.
U przyszłych mam wystąpić może także cukrzyca ciążowa, która może wymagać intensywnego leczenia. Nierzadko wystarczy stosowanie odpowiednich zaleceń żywieniowych, jednakże w niektórych przypadkach konieczne może być podanie insuliny. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia problemów podczas porodu oraz skutkować u dziecka m.in. makrosomią, czyli zbyt dużą masą ciała u noworodka. Dlatego też kobiety chore na cukrzyce ciążową wymagają opieki diabetologa oraz położnika.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: prof. Agnieszka Szypowska / Polskie Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych
Data emisji: 31.08.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---