Kampania edukacyjna BohaterON swoją działalnością obejmuje 3 obszary: pamięć, edukację i pomoc. W odniesieniu do pierwszego zakresu, zainteresowane osoby mogą wysłać kartkę do wybranego Powstańca Warszawskiego. Oprócz tego, przyznawane są także Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich w siedmiu kategoriach. Wyróżnienie to ma na celu nie tylko podtrzymywanie pamięci o bohaterach, ale także propagowanie wiedzy o historii Polski.
W ramach pomocy prowadzone są świadczenia, które możemy wesprzeć kupując kartkę online, która następnie trafi do Powstańca w tradycyjnej formie. Co więcej, praca wolontariuszy opiera się m.in. na przeprowadzaniu niewielkich remontów, dostarczaniu obiadów czy finansowaniu i robieniu zakupów. Obszar edukacji skupia się natomiast na szerzeniu wiedzy na temat historii Polski, która przekazywana jest w sposób atrakcyjny dla młodych osób.
- Szkoły są dla nas bardzo ważną grupą docelową, nauczyciele i uczniowie, ponieważ od początku postawiliśmy sobie za cel pamięć i edukowanie o Powstaniu Warszawskim, o naszych bohaterach, a przede wszystkim o pokazaniu dookoła wszystkim, że ci bohaterowie są wśród nas – powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska. Zainteresowani rodzice, szkoły czy inne instytucje mogą zgłosić chęć udziału w programie "BohaterON w Twojej szkole" na stronie kampanii. Po zaakceptowaniu pojawi się możliwość pobrania szerokiego zakresu bezpłatnych materiałów do przeprowadzenia lekcji, które dostosowane są do różnych poziomów edukacji, w zależności od grupy wiekowej uczniów.
59:14 2021_09_16 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 września godz. 21:00
Dla przedszkolaków i dzieci w klasach 1-3, oprócz scenariusza zajęć i proponowanych zadań, przygotowany został także teatrzyk lalkowy dostępny w internecie. Dla uczniów z klas 4-6 stworzono słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei", w którego tworzenie zostali zaangażowani polscy aktorzy. Dzięki niemu dzieci będą miały okazję poznać i zrozumieć Powstanie Warszawskie z perspektywy jego uczestnika, a scenariusz zajęć umożliwi dokonanie analizy m.in. emocji, które towarzyszyły małemu chłopcu w trakcie tego wydarzenia. Z kolei w celu dostosowania materiałów edukacyjnych dla dzieci w klasach 7-8, zagadnienia opracowano w formie filmów dostępnych online.
W ramach kampanii organizowane są również szkolenia dla nauczycieli i edukatorów, którzy w trakcie 3 dni mogą wziąć udział w zajęciach stacjonarnych i terenowych. Podczas ich trwania chętne osoby poznają metody edukacji pozaformalnej, niestandardowej, które są korzystne w odniesieniu do nauki historii. W skład takich technik zalicza się np. pracę projektową, w grupach lub ze świadkami historii.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Agnieszka Łesiuk-Krajewska
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.