Często rodzice skupiają się na wychowaniu dziecka, zapominając, że dla osób młodszych równie ważna jest relacja między dorosłymi. Fundamentem dobrego rodzicielstwa jest dialog oraz wsparcie oferowane drugiej osobie w przypadku niepowodzeń. Istotną wartością dla rodziny jest również bezpieczeństwo emocjonalne, które odnosi się do sytuacji, gdy osoba dorosła potrafi wziąć odpowiedzialność za swoje emocje.
Często uważa się, że kłopoty z porozumieniem pojawiają się po narodzinach dziecka. Jednakże może to być jedynie objaw problemu, który swój początek wynika z podziału ról, które jest charakterystyczne dla naszego społeczeństwa. Mowa o przekonaniu, że to kobiety są odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi. Wówczas pojawiaj się rozłam, który może dać początek konfliktu.
57:46 2021_11_26 21_01_39_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 listopada godz. 21:01
W przypadku nieporozumienia czy sporu, dorośli często skupiają się na tym, aby przekonać drugą stronę do swojej racji, zamiast prowadzić dialog. – Dialog zaczyna się wtedy, kiedy chociaż jedna strona znajdzie w sobie otwartość na to, żeby podejść z taką ciekawością, jak ty to widzisz i skąd to się bierze, że ty tak widzisz. Nie z takim ocenianiem "Skąd masz takie głupie pomysł?", tylko o co próbujesz się zatroszczyć, co jest dla ciebie ważne, co jest twoją wartością – zaznaczyła Małgorzata Musiał.
59:34 2021_11_26 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 listopada godz. 22:00
Konflikty powstają na bazie potrzeb i pojawiają się w momencie, gdy dążymy do czegoś innego, stawiamy sobie inne cele lub inaczej myślimy. Kłótnia natomiast jest wynikiem konfliktu. Chociaż wartości są uniwersalne, każdy z nas może mieć inny sposób ich realizacji. W związku z tym, dobrze jest znaleźć metodę, która zaspokoi wartości w sposób odpowiedni dla każdej strony.
Warto wspomnieć również o charakterystycznym dla dzisiejszych czasów założeniu, że nasz partner lub partnerka musi zaspokoić wszystkie nasze potrzeby. W rzeczywistości natomiast, aby nasze potrzeby mogłyby zostać zaspokojone, dorosły musi nawiązać wiele różnych relacji z innymi.
Pary, które są ze sobą wiele lat cechuje przewaga pozytywnych interakcji nad negatywnymi. Podczas prowadzenia rozmowy dobrze jest słuchać uważnie drugiej osoby i dopytywać dokładnie co ma na myśli. Co więcej, ciężko będzie nam zrozumieć wartości drugiej osoby, jeśli sami nie będziemy świadomi swoich potrzeb.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Małgorzata Musiał
Data emisji: 26.11.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.