Polskie Radio Dzieciom

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 19:34
Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
Szachy to sport o niskim progu wejścia. Żeby zacząć grać, wystarczy mieć szachy.
Szachy to sport o niskim progu wejścia. Żeby zacząć grać, wystarczy mieć szachy. Foto: Shutterstock

Szachy uczą logicznego, strategicznego myślenia i pozwalają na rozwój intelektualny. Warto więc wykorzystać dziecięcą ciekawość świata, by zachęcić pociechę i dać przestrzeń do zainteresowania się szachami. Powinna być to jednak przyjemność, a nie kolejny przykry obowiązek. W myśl jednej z koncepcji psychologii sportu pozytywnego - nie powinny liczyć się wyniki, a przede wszystkim wysiłek oraz postępy, jakie robi dziecko. 

Posłuchaj
59:54 2022_03_07 20_59_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szachy jako sport ponadczasowy. Strefa rodzica_7.03.22. Cz.1

Szachy to sport o niskim progu wejścia. Żeby zacząć grać, wystarczy mieć szachy. Na rynku dostępne są liczne kursy szachowe, a wiele z nich funkcjonuje obecnie także w świecie on-line. Nie brakuje także książek dotyczących gry w szachy. Jedną z nich jest książka autorstwa Michała Kanarkiewicza, „Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?”, która jest utrzymana w wyjątkowej, komiksowej konwencji. 

Posłuchaj
59:32 2022_03_07 22_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szachy jako sport ponadczasowy. Strefa rodzica_7.03.22. Cz.2

"Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?" to trzecia książka z serii edukacyjnych komiksów "Róża, a co chcesz wiedzieć?". Cała seria traktuje o nowych technologiach, a szachy są pomysłem na to, by dać dzieciom alternatywę, która pozwoli nauczyć się czegoś nowego, spędzić czas z bliskimi i sprawdzić się w czymś, co towarzyszy cywilizacji od wielu, wielu lat. 

Książka nie tylko uzupełnia wiedzę o szachach, ale też daje podstawę do rozpoczęcia rozgrywek. Po więcej na ten temat odsyłamy do załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Michał Kanarkiewicz – autor książki „Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?”, szachista i mówca inspiracyjny oraz Artur Kurasiński – pomysłodawca i wydawca serii „Róża, a co chcesz wiedzieć?”
Data emisji: 24.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:00
Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:26
Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:20
Aktywność plastyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zakresie małej motoryki, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także o uwadze, wyobraźni i kreatywności. Zajęcia plastyczne mają również aspekt poznawczy i wychowawczy oraz walor terapeutyczny. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zajęć plastycznych. Aby czerpać z nich w pełni, ważna jest odpowiednio przeprowadzona edukacja plastyczna – zarówno w szkole, jak i poza nią. 
rozwiń zwiń