Polskie Radio Dzieciom

Cyberbezpieczeństwo i higiena cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 13:59
W ostatnich latach technologia bardzo się rozwinęła. Pojawiły się różnorodne aplikacje, które ułatwiają nam życie na każdym kroku. Trudno ruszyć się gdziekolwiek bez telefonu komórkowego, który zawiera w sobie cały zbiór przydatnych narzędzi, które kiedyś występowały pojedynczo. Tej technologii trzeba się uczyć na bieżąco – o tym mówiła w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Hamiti, znana jako Pani InformaTiK. Gościni "Strefy Rodzica" pojawiła się w sieci na początku pandemii z poradami dla nauczycieli, jak obsługiwać i wykorzystywać dane aplikacje podczas zdalnego nauczania. 
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Foto: shutterstock

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać, będąc użytkownikiem internetu, jest bezpieczeństwo haseł. Joanna Hamiti porównała hasło do klucza, którego używamy, by otworzyć drzwi naszego domu. Niezwykle istotne jest tworzenie haseł w sposób właściwy i świadomy." - Im dłuższe hasło, tym lepsze – powiedziała Pani InformaTiK. Żeby złamać ośmioznakowe hasło, potrzeba zaledwie kilku sekund, a dwa razy dłuższe – nawet kilka lat. Hasło powinno zawierać kombinację liter od A do Z, a do  z, cyfr od 0 do 9, oraz znaki specjalne !@#$%^&*. - Warto też w takim haśle używać polskich liter – dodała. Tworząc hasło, najlepiej wybrać takie, które opisuje rzeczywistość. Hasła należy zmieniać systematycznie i używać różnych haseł do każdego konta. 

Posłuchaj
59:21 2022_05_09 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo?

5 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Hasła. Z tej okazji Joanna Hamiti utworzyła w mediach społecznościowych wydarzenie pod nazwą Czy Twoje bezpieczeństwo w sieci to science-fiction…?, do którego zaprosiła nauczycieli, edukatorów i pasjonatów cyberbezpieczeństwa. Celem było wspólne działanie na rzecz rozwoju i pogłębiania świadomości funkcjonowania w wirtualnym świecie wśród nauczycieli i ich uczniów. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej rozmowy z inicjatorką akcji edukacyjnej z okazji Światowego Dnia Hasła.   

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Joanna Hamiti - informatyk
Data emisji: 09.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń