Polskie Radio Dzieciom

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 21:00
Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie, które zapamiętujemy do końca życia...
Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie, które zapamiętujemy do końca życia... Foto: pixabay

Jan Buczyński zauważa, że do głównych powodów stresu w okresie około komunijnym są stroje, kwiaty, układ miejsc siedzących, kolejność wręczania podziękowań i inne tego typu kwestie związane z przebiegiem wydarzenia. Stres związany z kwestiami organizacyjnymi wynika z tego, iż rodzice zdają sobie sprawę, że Pierwsza Komunia Święta to ważny element w życiu ich dzieci. Mimo to w wielu przypadkach można odnieść wrażenie, że to właśnie rodzice bardziej stresują się tym wydarzeniem. Obawy są powodowane troską dotyczącą przebiegu, technicznych drobiazgów czy kwestiami związanymi z przyjęciem, które ma się odbyć po komunii. 

Posłuchaj
59:25 2022_05_11 21_01_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej? "Strefa rodzica"

 

Pewne uporządkowania kwestii organizacyjnych na samym początku i przedstawienie zasad, podług których odbywać się będą przygotowania może oszczędzić wiele stresu, który w szczególności odczuwają rodzice dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Tutaj wiele zależy od osoby prowadzącej. Jak zaznacza Barbara Woźnica, gościni "Strefy Rodzica" i mama, w jej przypadku nerwów oszczędziło zaufanie do sposobu działania siostry zajmującej się kwestiami technicznymi i parafii, w której odbywają się przygotowania. Spotkania organizacyjne, msze dla dzieci pierwszokomunijnych były z góry ustalone, a rodzice nie musieli brać całej organizacji w swoje ręce, co często powoduje chaos. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Barbara Woźnica – redaktor i mama, Jan Buczyński - katecheta
Data emisji: 11.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj także:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń