Polskie Radio Dzieciom

"1200 gramów szczęścia". Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 17:54
Marta Maciejewska to autorka książki "1200 gramów szczęścia", która opowiada historię osiągającej prywatne i zawodowe sukcesy Emilii, która czuje się wybranką losu – spełnia się jako modelka i ma przy swoim boku ukochanego dziecka, z którym spodziewa się dziecka. Z dnia na dzień piękny sen zmienia się w koszmar. Emilia trafia do szpitala i rozpoczyna się długa walka o życie nienarodzonego dziecka. Ta opowieść o miłości matki do przedwcześnie narodzonej córki jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Rozmowa z autorką, Martą Maciejewską w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
U bardzo wielu matek wcześniaków pojawia się poczucie winy. Istnieje bowiem przeświadczenie, że ciało matki jest najlepszym miejscem rozwoju dziecka w okresie prenatalnym.
U bardzo wielu matek wcześniaków pojawia się poczucie winy. Istnieje bowiem przeświadczenie, że ciało matki jest najlepszym miejscem rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Foto: shutterstock.com/Praisaeng

Bohaterka książki została wykreowana, by autorce łatwiej było mówić o swoich trudnych przeżyciach. Tak naprawdę jednak książka opowiada w stu procentach o niej samej. „Książka właśnie była taką moją terapią. Przeżyłam wszystko jeszcze raz, stworzyłam postać Emilki, która też wzięła na siebie ten cały lęk, ból, strach”. Jak mówi autorka, pisząc książkę współodczuwała i nie czuła się samotna. Była też pod dobrą opieką – w szpitalu mogła liczyć na wielkie wsparcie psychologiczne. „Gdyby nie te wizyty psychologa, nie wiem, czy bym sobie poradziła” – mówiła. Początkowo sama twierdziła, że świetnie sobie radzi, jednak kiedy zaczęła rozmawiać z psychologiem, ujawniły się głęboko ukryte emocje i obawy. 

Posłuchaj
58:32 2022_06_08 21_00_21_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "1200 gramów szczęścia". Rozmowa z autorką książki i matką przedwcześnie urodzonego dziecka

 

U bardzo wielu matek wcześniaków pojawia się poczucie winy. Istnieje bowiem przeświadczenie, że ciało matki jest najlepszym miejscem rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Jeśli coś zawodzi, poród jest wcześniejszy, a matka obwinia się, że – choć bardzo pragnęła – nie mogła zapewnić dziecku tego, co najlepsze. Na tę sytuację nie mamy jednak wpływu, a poczucie winy jest reakcją, która nie jest podparta racjonalnymi argumentami. Żeby sobie z tym radzić, Sabina Zalewska, która jest psychologiem, zaleca, by dać sobie przede wszystkim trochę czasu. „Kiedy zobaczymy, że to dziecko się rozwija, że wraca do normy, że się stymuluje, to wtedy te myśli o naszym poczuciu winy odchodzą na plan dalszy albo w ogóle przestają być” - tłumaczy. Jest cel i realizacja zadania. 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak rozmawiać o swoim ciele by nie budzić kompleksów u dziecka?
Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"
Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Marta Maciejewska – autorka, Sabina Zalewska - psycholog
Data emisji: 08.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 09:05
Rozwój ruchowy dziecka to proces. Jest on bardzo złożony i zależy od wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Najważniejsze z nich to cechy wrodzone, czynniki genetyczne, temperament dziecka, masa , typ budowy ciała oraz doświadczenia docierające do niemowlaka ze środowiska zewnętrznego. Na co rodzic powinien zwracać szczególną uwagę podczas pierwszego roku życia dziecka. Na te pytania odpowiedział Paweł Zawitkowski - fizjoterpaeuta, konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej "POLEK". Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:55
Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:15
"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
rozwiń zwiń