Bardzo często narodziny dziecka są początkiem wprowadzania zmian w życiu, także w kontekście kariery. Uświadamiamy sobie wtedy, że chcielibyśmy poświęcać więcej czasu rodzinie, jednocześnie spełniając się zawodowo. Efektem tego jest pomysł założenia własnej firmy. Niemniej jednak, pierwszy etap prowadzenia własnego biznesu wymaga ogromnego zaangażowania. W tej sytuacji, pogodzenie pracy i obowiązków rodzicielskich może być trudne. Dużo zależy m.in. od wieku naszych dzieci, okoliczności życiowych oraz marzeń i celów, jakie chcemy osiągnąć.
W związku z tym, jeśli pragniemy, aby stworzona przez nas firma zaczęła szybko przynosić korzyści finansowe, dobrze jest najpierw przetestować swój pomysł, np. dzieląc się swoją wiedzą w internecie, na blogu, portalach społecznościowych czy grupach tematycznych. Dzięki udzielaniu odpowiedzi na pytania i byciu aktywnym możemy zostać dostrzeżeni przez innych, a przez to zobaczyć, czy to, co oferujemy wzbudza zainteresowanie i może być rentowne.
59:38 2021_09_17 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 września godz. 21:00
- Żeby małżonkowie mogli prowadzić razem firmę, bardzo ważne jest to, żeby współdzielili ze sobą wizję tej firmy – podkreśliła Agnieszka Pieniążek. W momencie, kiedy druga osoba dołącza do firmy założonej przez partnera lub partnerkę, korzystne jest, aby porozmawiać wcześniej i upewnić się, że każdej ze stron zależy na tych samych rezultatach. Częstym błędem jest zaproponowanie pracy współmałżonkowi w momencie, gdy ilość obowiązków nas przerasta, a nie dlatego, bo najlepiej sprawdziłby się w danej roli. W ten sposób może okazać się, że wybrana osoba nie wykonuje pewnych obowiązków w sposób, jaki byśmy chcieli. Co więcej, pracując razem we wspólnej firmie dobrze, aby między małżonkami panowała relacja partnerska, a nie szef-pracownik, gdyż może to prowadzić do nieporozumień.
59:44 2021_09_17 22_00_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 września godz. 22:00
Prowadzenie biznesu razem wymaga od małżonków, aby ich priorytetem było także wspólne spędzanie czasu poza firmą i dbanie o sferę rodzinną. Dobrze, aby znajdowali okazję do tego, aby każde z nich mogło wypowiedzieć się na temat firmy oraz tego, jakie miejsce zajmuje ona w ich życiu. W ten sposób każda ze stron zrozumie, czy ich priorytety się pokrywają. Dobrze jest także sprecyzować obowiązki każdej osoby oraz strategicznie zaplanować przyszłość firmy. Określenie jej wizji oraz misji pozwoli podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym będziemy w stanie osiągnąć założenia i spełnić cele. Równie istotna jest struktura komunikacji mówiąca o tym, w jaki sposób informacje są przekazywane w firmie. Oprócz tego, korzystne jest zadbanie o system zatrudnienia, który pozwoli wprowadzić do biznesu odpowiednie osoby w momencie, gdy ilość obowiązków i zadań będzie dla nas zbyt duża. Dzięki temu, elementy te pozwolą wprowadzić większy spokój w życie rodzinne oraz ograniczą możliwe nieporozumienia między małżonkami.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Agnieszka Pieniążek
Data emisji: 17.09.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.