Polskie Radio Dzieciom

Festiwal "Młode horyzonty": cieszymy się, że możemy tworzyć wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 07:00
- Nasze filmy są dostosowane nawet dla trzy i czterolatków. Staramy się zadbać aby seanse były jak najbardziej komfortowe, przyjazne i przyjemne do oglądania pierwszych filmów w kinie, bo to jest duże przeżycie, które zostaje na długie lata - mówiła w "Strefie Rodzica" Agnieszka Sinicka - specjalistka ds. programowych Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty.
Już wkrótce rozpoczyna się Festiwal Filmowy Młode Horyzonty
Już wkrótce rozpoczyna się Festiwal Filmowy Młode HoryzontyFoto: Zoran Zeremski/shutterstock

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty odbędzie się w tym roku po raz 11. w 20 miastach w Polsce. Rozpoczyna się już 28 września, potrwa do 6 października i odbędzie się w dwóch edycjach: stacjonarnej oraz online, dostępnej na platformie. O wydarzeniu opowiadała w studiu Polskiego Radia Dzieciom Agnieszka Sienicka specjalistka do spraw programowych Festiwalu.

Jak podkreśliła gość audycji już tylko 3 tygodnie dzielą nas od dnia otwarcia Festiwalu. - Szykujemy się i wybieramy kreacje na galę otwarcia żeby ugościć wszystkich w kinach, bo kino jest dla nas zawsze domem i miejscem spotkania z publicznością – powiedziała Agnieszka Sienicka i dodała, że najbardziej uwielbia ten moment witania się z widzami przed pierwszym seansem.

Jak informują organizatorzy dla wielu młodych widzów Festiwal to czasem pierwsze zetknięcie się z kinem. - Ten pierwszy bilet, jest taki bardzo symboliczny i każdy pamięta swój pierwszy seans. Cieszę się że możemy towarzyszyć najmłodszym widzom wspomnienia - powiedziała Agnieszka Sinicka.

W drugiej części audycji Martyna Chuderska rozmawiała na temat publikacji p.t.: „Rycerz Jan, królewna Kasia i smok”. Gościem była Lidia Iwanowska-Szymańska - autorka książki, która wykorzystując i przekształcając konwencję baśniową, porusza w nim problem pedofilii. Robi to w trzeciej osobie, a jednocześnie posługuje się w narracji prostym językiem zbliżonym do opowieści dziecka, które nie jest do końca świadome ani tego, co się dzieje, ani konsekwencji opisanych wydarzeń, choć niemal wszystkimi zmysłami wyczuwa zagrożenie. Niestety dziecko okazuje się w tym poczuciu dojmująco osamotnione, ponieważ znajduje się w sytuacji psychologicznej bez nazwy, w opresji, która nie tylko niweczy poczucie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu, lecz także zakłóca podstawowe funkcje życiowe i całkowicie odbiera dzieciństwo.


A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
119:05 [DAB]Dzieciom (PCM) 6 wrzesień 2024 21_00_36.mp3 Agnieszka Sinicka i Festiwal "Młode horyzonty"

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Agnieszka Sinicka - specjalistka ds. programowych Festiwalu i Lidia Iwanowska-Szymańska - autorka książki
Data emisji: 6.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, że czasami nas na coś nie stać?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 10:00
Jak tłumaczyć dzieciom kwestie ograniczonych środków rodziców, jak z nimi rozmawiać, aby w świecie, w którym konsumpcja zajmuje bardzo mocne miejsce, nie czuły się gorsze i czy faktycznie najlepsze są te wakacje, które są spędzone w egzotycznych krajach? Na te i inne pytania odpowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom psycholog Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice: "dacie radę"! O sile spokoju mówią mama i tata dziesięciorga dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 16:39
- Chcemy uspokajać rodziców, bo wiele współczesnych metod wychowawczych powoduje niepokój w rodzinach. "Czy mogę co zrobić coś lepiej? czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem?" - powiedział w "Strefie Rodzica" Janusz Wardak, który wraz ze swoją żoną Anną napisali książkę "Spokojnie, dacie radę! Praktyczny poradnik dla rodziców", a w audycji opowiedzieli o najważniejszych radach i spostrzeżeniach zebranych z własnego doświadczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bajeczni Adwokaci", czyli prawo pisane językiem bajki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2024 12:41
- Jeżeli chcemy powiedzieć o rzeczach, które nam dorosłym wydają się trudne, skomplikowane, takich jak prawo, to musimy powiedzieć to językiem bajki - powiedział Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, który wraz z Justyną Mazur, sekretarzem Naczelnej Rady Adwokackiej, byli gośćmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń