Polskie Radio Dzieciom

Dziecko i domowe obowiązki. "Brakuje nam rodzicielskiej determinacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 23:55
- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com / pikselstock

Jak z chęci zaopiekowania i pomocy dziecku nie stworzyć sytuacji, w której z rodzica stajemy się służącym? Często trudno jest rozpoznać, gdzie przebiega ta granica. Jak zatem mądrze poukładać domowe obowiązki, aby uczyć dziecko odpowiedzialności, ale drugiej strony - jak nie obciążyć dziecka ponad siły odbierając mu przestrzeń na dziecięcą beztroskę i zabawę?

Joanna Goc-Matyskiel zwracała uwagę, że często to rodzice doprowadzają do sytuacji, kiedy chęć dziecka do pomocy w domu zostaje stłumiona. 

- Często łapiemy się na tym, że jesteśmy w pułapce, kiedy nasze dzieci mają lat dziesięć czy jedenaście. Wtedy włącza nam się myślenie, że to jest czas na obowiązki. Warto byłoby się cofnąć do czasu, kiedy te dzieciaki miały dwa lata, kiedy miały ogromną chęć samodzielnego robienia różnych rzeczy i zastanowić się nad tym, co my wtedy, jako dorośli, im mówiliśmy; "nie dotykaj", "to nie tak", "mama zrobi to lepiej". Wtedy dzieci z naturalnej chęci eksplorowania, ale też przynależenia do rodziny, dawania własnego wkładu szybko wchodzą w postawę, że skoro ja nie umiem, nie wiem, nie potrafię, inni robią lepiej, to może w ogóle lepiej tego nie robić i często z taką postawą mijały kolejne lata - zaznaczyła.

Jak podkreślała ekspertka, konieczna jest tu systematyczność i determinacja. Obowiązki nakładane na dzieci nie powinny znaleźć stałe miejsce w ich rytmie dnia czy tygodnia. Trenerka zwracał uwagę, że warto przejść od pojęcia "obowiązków" domowych do myślenia o wspólnym pożytku, jaki z nich płynie.

- Nagle okazuje się, że z tych trudnych obowiązków, których my nie lubimy, może wyniknąć jakieś "flow", one mogą dać radość. Nie z samej powtarzalności pewnych czynności, które mogą być dla nas trudne, ale z radości, która będzie wynikała z tego, że ja dziecko, będę miało wpływ na samopoczucie mojej mamy - podkreślała.

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Marta Powałowska
Gość: Joanna Goc-Matyskiel - pedagożka, edukatorka Pozytywnej dyscypliny, absolwentka ST SWPS, trenerka TUS, oraz krytycznego myślenia
Data emisji: 2.11.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Odpowiedzialność społeczna wobec dzieci. Współczesne wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 23:55
W dzisiejszych czasach, odpowiedzialność społeczna wobec dzieci staje się tematem coraz częściej dyskutowanym. W audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom wraz z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis, rozmawialiśmy  socjalizacji dzieci, ich miejscu w społeczeństwie oraz wyzwaniach, przed którymi stają współcześni rodzice. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 11:35
- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń