Wrażliwość kojarzy nam się powszechnie ze słabością, z czymś z czym trzeba walczyć i co trzeba ukrywać albo nad czym trzeba pracować, żeby być takim bardziej do ludzi, bardziej pewnym siebie, przebojowym. - Współczesny świat nie jest dla wysoko wrażliwych osób. Bardzo wiele energii mnie kosztowało, żeby tę swoją wysoką wrażliwość ukryć i nie pokazywać, że ona jest częścią mnie. - powiedziała Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy. – Tę wrażliwość przykrywałam złością lub ekstrawersją w ten sposób jakby siebie samą przekraczając czyli będąc do ludzi, uśmiechniętą. - Komunikaty zewsząd padały takie, że nie ma miejsca na tę wrażliwość, że trzeba być przebojowym, bo tylko tacy ludzie są mile widziani i akceptowani – wyjaśniła gość Polskiego Radia Dzieciom.
116:10 19.08. Wysoko wrażliwi dorośli i dzieci.mp3 Jak zidentyfikować u siebie wysoką wrażliwość i jak sobie z nią radzić? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_19.08.2020.
Dziś coraz więcej mówi się o wysokiej wrażliwości i o tym jak ją w sobie polubić i zaakceptować i jak poszerzyć wiedzę o sobie. Jak funkcjonuje osoba wysoko wrażliwa?
- Osoba wysoko wrażliwa potrzebuje dużo więcej czasu, żeby np. wejść w jakąś sytuację. Dużo więcej energii kosztują ją sytuacje w których są zmiany. Są też bardzo wyczulone na subtelne bodźce i dostrzegają te szczegóły, których nie widzą inne osoby – powiedziała Katarzyna Kalinowska dodając, że w związku z tym potrzebują więcej czasu, żeby te bodźce przetworzyć, żeby umysł te bodźce przetworzył. Ta analiza dzieje się w głowie non-stop. Myśli są nawijane niczym na taśmie, stale są produkowane.
Osoby wysoko wrażliwe mają też dużą reaktywność emocjonalną i jednocześnie bardzo dużą empatię. W praktyce może się to objawiać tym, że nie są w stanie np. obejrzeć filmu w którym dzieciom dzieje się krzywda albo w ogóle są sceny przemocy albo przeczytać książki, gdzie opisywana jest przemoc. Ponieważ układ nerwowy jest bardzo reaktywny i silnie reaguje na te wszystkie bodźce z otoczenia. Osoby wysoko wrażliwe szybko się przestymulowują, przez co ponoszą duże koszty. Ich umysł i układ nerwowy jak gąbka zbiera z otoczenia bodźce, których nie dostrzegają inne osoby. To poczucie odstawania, bycia innym jest widoczne jak na dłoni. Osoby te potrzebują dużo więcej czasu i przestrzeni, żeby te wszystkie bodźce sobie przetworzyć i zaopiekować się nimi, przez co odstają od innych, nie nadążają, nie są takie, jakie społeczeństwo oczekuje, że powinny być – tak opisała funkcjonowanie osób wysoko wrażliwych psycholog dziecięcy i pedagog, gość "Strefy rodzica".
Więcej w załączonym zapisie audycji.
Audycja: Strefa rodzica
Rozmawiała: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Katarzyna Kalinowska - psycholog
Data emisji: 14.08.2020
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.
***
Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
jo