Istnieje rozróżnienie pomiędzy wysoką wrażliwością a wrażliwością przetwarzania sensorycznego. - Mówi się, że wysoka wrażliwość to wysokie natężenie wrażliwości przetwarzania sensorycznego, a ona wiąże się z głębszym przetwarzaniem poznawczym, z tym, że zwraca się uwagę na różne szczegóły, z reaktywnością emocjonalną i empatią i taką łatwością przestymulowania ze względu na większą świadomość różnych bodźców środowiskowych i społecznych, w tym emocji i nastrojów – tłumaczyła Agata Majewska.
60:07 2022_09_28 22_00_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?
- Ważne jest to, żeby widzieć w dziecku dziecko, nie tylko wysoką wrażliwość, żeby mieć otwartą głowę, widzieć więcej, zadawać dziecku pytania, nie trzymać się jakiejś definicji wysokiej wrażliwości, którą znajdziemy w książce, nie wkładać dziecka do schematu – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom gościni Strefy Rodzica – Mimo że wysoka wrażliwość ma swoje definicje, to ona i tak jest wielobarwna i złożona poprzez to, co wnoszą swoim życiem ludzie do tej cechy temperamentu. Myślenie czarno-białe nie jest tu wskazane, natomiast istotne jest zadawanie dziecku pytań i otwartość.
Choć wysokiej wrażliwości się nie diagnozuje, bardzo ważna jest identyfikacja. Sposób obchodzenia się z wysoką wrażliwością warto skonfrontować z innymi dorosłymi, którzy pracują z dzieckiem, np. w szkole czy w przedszkolu. Sposobem na radzenie sobie z wysoką wrażliwością jest poznanie sposobów na świadomy kontakt ze sobą. Istotne są techniki uważnościowe, praca z oddechem i samoregulacja. Więcej o tym, co robić, gdy dowiemy się, że nasze dziecko jest wysoko wrażliwe w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Agata Majewska – doktor nauk o rodzinie, terapeuta dzieci i młodzieży, psychotraumatolog, mama wysoko wrażliwych córek
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!