Polskie Radio Dzieciom

Oddaj krew, podaruj życie! Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 12:23
Już w piątek, 14 lutego, pokaż moc swojego serca! Na parkingu Polskiego Radia w Warszawie w godz. 9:00-14:00 stanie krwiobus, w którym możesz bezpiecznie oddać krew i pomóc potrzebującym. Dołącz do Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa organizowanej we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK „Dar Serca”. Czekamy na Ciebie przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.
Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu
Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim RadiuFoto: Polskie Radio

Kto może zostać krwiodawcą? Kto może oddać krew?

Dawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat, która spełnia następujące warunki:

  • waży minimum 50 kg,
  • ma temperaturę ciała nie wyższą niż 37°C,
  • jej tętno jest miarowe i wynosi 50-100 uderzeń na minutę,
  • ciśnienie tętnicze nie przekracza 180/100 mm Hg,
  • nie ma powiększonych węzłów chłonnych,
  • pozytywnie przejdzie wywiad i badanie lekarskie przed oddaniem krwi.
  • Pamiętaj, że do oddania krwi potrzebny jest dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Jak przygotować się do oddania krwi?

Dzień przed oddaniem krwi należy wypić około 2 litry płynów. W dniu oddania krwi warto być wypoczętym i unikać dużego wysiłku. Na 2-4 godziny przed donacją należy zjeść lekki posiłek, np. pieczywo z chudą wędliną lub serem. Przez kilka dni wcześniej warto ograniczyć tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego.

Należy unikać palenia papierosów co najmniej 2 godziny przed oddaniem krwi oraz nie zgłaszać się w przypadku przeziębienia, objawów alergii lub po spożyciu alkoholu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: https://www.rckik-warszawa.com.pl/oddaje-krew-po-raz-pierwszy

  • Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa –  14 lutego, w godz. 09.00-14.00

Zobacz także
Czytaj także

Gorączka u dziecka. Jak sobie z nią radzić? 

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 10:00
Gorączka to stan, który powoduje pewien niepokój i rzeczywiście powinien wyczulać nas na to, co dzieje się z dzieckiem. Jest to sytuacja, w której układ odpornościowy dziecka jest zmobilizowany, a organizm dziecka jest w stanie gotowości. Pan Tabletka porównuje ten stan do gotowości straży pożarnej, gdy zbliża się wichura.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroby wątroby - czy tylko u dorosłych? 

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:17
Wątroba jest organem, który cierpi bezboleśnie, ponieważ praktycznie nie jest unerwiona. To właśnie dlatego tak często zdarza się, że osoby nawet z ciężko chorą wątrobą przez lata nie wiedzą, że coś im dolega. Jeśli z wątrobą dzieje się coś bardzo niedobrego, zwykle dowiadujemy się o tym pośrednio, za sprawą innych objawów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundacja Herosi pomaga dzieciom chorym na nowotwory. "Wspieramy całą rodzinę"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2024 11:35
- Kiedy przychodzimy na oddział, to rodzice w końcu mogą się napić kawy, zjeść obiad i chwilę odpocząć - powiedziała Małgorzata Grabowska i opowiedziała, na czym koncentrują się działania Fundacji Herosi, która od 15 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi w Instytucie Matki i Dziecka.
rozwiń zwiń