Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Fakty i mity o trądziku u dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:00
Rola skóry jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Do jej funkcji można zaliczyć ochronę mechaniczną czy działania termoregulacyjne. Niemniej jednak, może mieć ona swoje niedoskonałości, których objawem jest na przykład trądzik. Chociaż kojarzy się go głównie z okresem dojrzewania, choroba ta może wystąpić u osób w różnym wieku; nawet u małych dzieci. Jak dbać o skórę ze skłonnością do trądziku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Skóra człowieka ulega ciągłym zmianom w całym okresie naszego życia. W przypadku noworodków,  jest  ona cieńsza i mniej odporna na infekcje. Wraz z wiekiem staje się ona dojrzalsza i zmienia możliwości ochronne. Przyczyny występowania trądziku oraz sposoby jego leczenia są różne, w zależności od wieku. Spotkać się można nawet ze zjawiskiem trądziku niemowlęcego.

Posłuchaj
53:06 23.03. Strefa Rodzica - cera.mp3 Fakty i mity o trądziku u dzieci i młodzieży (Strefa rodzica/PRD)_23.03.2021.

Występuje on dosyć często i objawia się pojedynczymi krostkami. Tego typu trądzik jest efektem zmian hormonalnych po porodzie lub wynika z błędnej pielęgnacji. Zmiany skórne występują najczęściej w łagodnej postaci i nie wymagają aktywnego leczenia.

Najbardziej znanym trądzikiem jest ten, którego przyczyną są zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania oraz nieprawidłowe rogowacenie skóry. Pojawienie się takich zmian jest bardzo prawdopodobne zwłaszcza wśród osób, które mają predyspozycje genetyczne do rozwoju trądzików. Jednym z jego rodzajów jest trądzik grudkowy z przewagą zaskórników, a także krostkowy. Jednakże najczęstszą postacią trądziku jest jego odmiana o mieszanym charakterze.

- Trądzik jest chorobą, która wymaga leczenia – powiedział dermatolog Dorota Nowicka, gość audycji. Błędnie jest zatem myśleć, że wraz z końcem okresu dojrzewania pozbędziemy się tego problemu. Na jego wpływ mają różne elementy, np. stres lub antykoncepcja hormonalna. Ważne jest, aby nie czekać na pogorszenie się stanu skóry, tylko działać odpowiednio szybko.
Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Neuhoff-Murawska
Goście: dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog wenerolog, Klinika Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Nasz zegar biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:00
Chociaż każdy z nas ma swój własny zegar biologiczny, to zdaniem ekspertów da się wyróżnić kilka chronotypów ludzi i dopasować do nich odpowiedni tryb snu oraz plan dnia. Jak to działa i kto może tego dokonać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opisać zachód słońca osobie, która nigdy nie widziała kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:02
Skąd wiedzieć jaki podarować prezent dziecku, które nie będzie mogło go zobaczyć? Są to pytania, nad którymi większość z nas się nie zastanawia. Jednak w zawodzie tyflopedagoga, specjalisty zajmującego się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących, stanowią one codzienność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w rodzinie z dzieckiem z Zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:48
W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.  Innymi słowy jest to zespół wad wrodzonych, wynikający z błędnej liczby chromosomów, co skutkuje m.in. niepełnosprawnością intelektualną. Jako że Zespół Downa wciąż objęty jest tematem tabu w niektórych miejscach, gościem audycji była Beata Zipper Malina, terapeuta i pedagog oraz prezes Stowarzyszenia rodzin i przyjaciół osób z Zespołem Downa.
rozwiń zwiń