Polskie Radio Dzieciom

Leszek i Miś Michaś o najstarszych bibliotekach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 14:23
Skąd się wzięła nazwa "biblioteka"? Czy w bibliotekach są tylko książki? Gdzie znajdowały się te najstarsze biblioteki? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą bohaterowie audycji Leszek i Miś Michaś w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Salvador Maniquiz/shutterstock

Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej może być ważnym doświadczeniem dla pierwszoklasistów. To pomieszczenie wygląda zupełnie inaczej niż sala lekcyjna czy szkolny korytarz. W bibliotece królują książki poukładane na pułkach według odpowiedniej kolejności. Oprócz setek tytułów książek, na półkach mogą znaleźć się także czasopisma dla dzieci. Zazwyczaj w bibliotece znajduje się także kącik czytelniczy, w którym można usiąść wygodnie i jeszcze przed wypożyczeniem książki zapoznać się z nią. Tak wygląda współczesna biblioteka. W audycji "Leszczek i Miś Michaś" przeniesiemy się także do tych najstarszych. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadził: Leszek Filipowicz
Data emisji: 7.12.2021.
Godzina emisji: 11.00.

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. 
***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:12
Biblioteki kojarzą się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gwiazdkopisanie" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 12:55
W poniedziałek o północy minął czas przyjmowania zgłoszeń do świątecznego konkursu literacko – plastycznego "Gwiazdkopisanie". Zwycięskie prace będzie można usłyszeć już od 20 grudnia na antenie Polskiego Radia Dzieciom, a czytać je będą fantastyczni aktorzy – Katarzyna Łaska, Olga Bończyk, Adam Krylik oraz Leszek Filipowicz. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
rozwiń zwiń