Polskie Radio Dzieciom

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018 - tuż tuż

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:00
Już w najbliższy weekend 17 i 18 marca, kolejne wielkie święto literatury dziecięcej w Polsce.
Audio
  • O Kulisach konkursu "Przecinek i Kropka", organizowanego w ramach "Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka" w audycji "Kulturoteka" z dn. 10.03.2018.
Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018
Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018Foto: organizator

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka zbliżają się wielkimi krokami. O jeden z najważniejszych laurów w dziedzinie literatury dla dzieci, walczy teraz po pięć tytułów w dwóch kategoriach wiekowych od 0 do 5 lat i od 6 do 9 lat. O tym, komu zostaną przyznane nagrody, zadecydują czytelnicy – rodzice i dzieci. Pierwszej selekcji dokonuje jednak jury.

W audycji "Kulturoteka" zagościły dwie spośród pięciu zasiadających w nim Pań. O burzliwych obradach, wyborach i konkretnych tytułach, Martyna Chuderska rozmawiała z Aleksandrą Piotrkowską i Ewą Grudą.

- Konkurs „Przecinek i kropka” zorganizowany w ramach Targów Książki Dziecięcej, dał dużo dobrego z różnych powodów. Jako pierwsze wymieniłabym coraz wyraźniejsze propagowanie wartościowej literatury dla dzieci. Bardzo często rodzice, a zwłaszcza mamy, zwracają się do mnie z pytaniem, skąd powinny zdobywać informacje o tym, jakie książki warto dzieciom kupować, jakie wypożyczać i czytać. W tym zalewie rynkowych propozycji dzisiaj, łatwo dobrą literaturę przegapić, nie zwrócić na nią uwagi, a wybrać książkę niewłaściwą. Ten konkurs robi w tym kontekście bardzo dużo dobrego – powiedziała Aleksandra Piotrowska, członek kapituły konkursu.

Konkurs „Przecinek i kropka” jest pierwszym konkursem w Polsce w którym to czytelnicy decydują o tym, która książka wygra. Laureaci nie oddają jedynie gustu wąskiego grona specjalistów, lecz tysięcy czytelników. I to jest wartość dodana tego konkursu dodała – Aleksandra Piotrowska.

Nowością w tegorocznym konkursie był podział nadsyłanych książek na dwie kategorie: dla dzieci młodszych czyli od niemowlaczka do 5 roku życia i druga to czytelnicy już samodzielni czyli od 6 – 9 roku życia.

- Jest to dla członków jury pewne ułatwienie, ponieważ rozdzielono książki skierowane do dzieci najmłodszych, które jeszcze nie potrafią czytać, i nie mają jeszcze wiedzy o świecie, od książek skierowanych do dziecka wyraźnie starszego. Dzieci w tej drugiej kategorii to uczniowie szkoły podstawowej, dla których tworzy się już książki o charakterze encyklopedycznym – powiedziała Ewa Gruda, członek kapituły konkursu, gość Polskiego Radia Dzieciom.

- Książki przeglądamy bardzo analitycznie. Nie poprzestajemy na ogólnym odczuciu, ale musimy zwracać uwagę na rozmaite aspekty. Analizuję przede wszystkim czy przedstawiana problematyka jest dostosowana do problemu rozwojowego dziecka, a także czy ewentualne konflikty i kłopoty, które dziecko, bohater tej książki przezywa faktycznie odpowiadają temu, co się dzieje w rzeczywistości. A także czy zachowania bohaterów warte są tego, żeby służyły jako modele dla dzieci. Czyli ogólnie dałoby się to zamknąć w terminie „wartości” – powiedziała Aleksandra Piotrowska.

O pozostałych kryteriach decydujących o wyborze książki i innych kulisach konkursu „Przecinek i kropka” w audycji ”Kulturoteka”.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę od 16.00 do 17.00.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 09:55
rozwiń zwiń