Polskie Radio Dzieciom

Zmysłowisko "Halo, Kosmos!". W słuchawkach dźwięki wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:18
Jazgolot, superinteligentny statek kosmiczny, niewidoma dżdżownica Dżdżo i mała, niepasująca nigdzie Stworka, szukająca swojego miejsca we wszechświecie. To przepis na historię jaka w teatrze często się nie zdarza. Sztuka "Halo Kosmos!" którą 1 i 2 marca można było zobaczyć w Mazowieckim Instytucie Kulturalnym, przyjechała do Warszawy z poznańskiego Teatru Animacji.
Audio
  • O "Kosmosie..." rozmawialiśmy z grającymi w nim Krzysztofem Dutkiewiczem i Arturem Romańskim (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_01.03.2020.
Halo Kosmos Teatru Animacji z Poznania
Halo Kosmos! Teatru Animacji z PoznaniaFoto: Maciej Zakrzewski

Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi na scenie została pomyślana jako zmysłowisko – wydarzenie, które zamiast wzroku angażuje zmysły słuchu, dotyku i zapachu. "Halo Kosmos" to druga taka realizacja w Teatrze Animacji (po świetnym scenicznym słuchowisku "Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa"). 

O "Kosmosie..." w "Kulturotece" rozmawialiśmy z grającymi w nim Krzysztofem Dutkiewiczem i Arturem Romańskim.
Uczestnicząc w przedstawieniu możemy się przekonać jak brzmi wszechświat - świat którego nie widać, ale można go usłyszeć. Do realizacji projektu wykorzystano specjalne zestawy słuchawkowe i "głowę" mikrofonową - mikrofony binauralne (dźwięk nagrywa się za pomocą dwóch mikrofonów, co stwarza słuchającemu dźwiękową iluzję przebywania w miejscu, w którym dokonywano nagrania). Kosmos, który poznajemy, w teatrze huczy tak, że aż drżą fotele widowni. I choć, jak mówią twórcy spektaklu, taka technologia nie jest czymś nowym, odnosi zamierzony skutek i przenosimy się w kosmos. - W kinach jest już przecież technologia 5 D - i świadomość, że człowiek ma nie tylko zmysł wzroku i słuchu, ale również to, że wszystkie zmysły muszą się uzupełniać. My z tego korzystamy. W trakcie spektaklu widzimy jak widzowie, pomimo zasłoniętych oczu, reagują na to, co dzieje się na scenie, jak siedzą, jak zmienia się ich sylwetka, jak się uśmiechają. - Na pewno wyobraźnia jest bardzo ważną częścią "odbierania" tej historii - przyznali goście "Kulturoteki" dodając, że w czasie pracy nad spektaklem pojawił się nawet pomysł, żeby w czasie opowieści o Planecie Mgieł, na którym było czuć zapach ryb, otworzyć puszkę z tuńczykiem. - Do tego zmierzamy, żeby uruchomić w widzach inne zmysły niż wzrok. 
Więcej w załączonym zapisie audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja "Kulturoteka"
Data emisji: 01.03.2020.
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: spektakl literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

"Słowik i Babka Natura". Premiera w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 14:58
Spektakl familijny opowiada o Babci Dorze, która całe życie żyła w zgodzie z naturą, mając przy sobie gęś i świnkę. Niestety po śmierci Dziadka nie może mieszkać już sama i musi przeprowadzić się do miasta, do swojej rodziny. Rodzi to wiele nieporozumień, z którymi domownicy muszą sobie poradzić. Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę. Patronem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie łabędzie" – premiera w teatrze Groteska w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 10:28
To jeden z najbardziej znanych utworów Hansa Christiana  Andersena. Poetycka, nasycona elementami grozy baśń. Jest to historia braci królewiczów  i ich siostry Elizy skrzywdzonych przez złą macochę. "Dzikie łabędzie" - historia  o siostrzanej miłości i o tym, że dla tych, których kochamy warto poświęcić wszystko, została przeniesiona na scenę przez artystów krakowskiego teatru Groteska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scena Młodego Widza w Mazowieckim Instytucie Kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 08:44
Mazowiecka Akademia Dziedzictwa, Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza, Mazowiecki Fundusz Teatralny, Scena Teatralna dla najmłodszych,"Karawana" - wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji i wiele innych projektów. Mazowiecki Instytut Kultury (MIK) od 2014 roku działa we wszystkich prawie dziedzinach sztuki, angażuje w działania kulturalne odbiorców na całym Mazowszu, a w ramach Sceny Młodego Widza przygotowuje przedstawienia dla dzieci i młodzieży, i ciągle poszukuje ciekawych twórców.
rozwiń zwiń