Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa o 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 08:54
Dobiegł końca 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Jego głównym założeniem jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami. Nieprzypadkowo Konkurs odbywa się w Szafarni. Wielbiciele talentu Fryderyka Chopina twierdzą, że to miejsce jest kluczem do zrozumienia muzyki wybitnego kompozytora.
28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopinadla Dzieci i Młodzieży w Szafarni
28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w SzafarniFoto: mat. pras.

Trzy grupy wiekowe i wielu bardzo młodych przejętych pianistów. Chociaż Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny corocznie odbywający się w Szafarni w tym roku - pod przewodnictwem prof Katarzyny Popowej-Zydroń - przeprowadzony został online, wykonawców nie brakowało. Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się 55 wykonawców z 15 krajów i brały w nim udział dzieci z tak odległych zakątków świata, jak Indonezja. 

Przesłuchania konkursowe trwały trzy dni, a w niedzielę, 16 maja odbył się koncert finałowy. Jak podkreślała dyrektor szafarskiego konkursu, Agnieszka Brzezińska, która w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom podsumowała tegoroczną edycję  - tegoroczni uczestnicy wykazali się dużym talentem i umiejętnościami gry. - Dzieci coraz lepiej grają, muszą bardzo dużo chyba ćwiczyć, ale są rewelacyjne wykonania. 

Czy podejście młodych wykonawców do muzyki Fryderyka Chopina zmienia się na przestrzeni lat? - Wykonawcy korzystają z różnych wydawnictw nutowych i nieraz zaskakują nas interpretacją i też dźwiękami które pojawiają się nagle obce, ale w innych wydaniach nutowych te dźwięki się pojawiają, dlatego  te utwory są jakby na nowo odczytywane przez nauczycieli i uczestników - tłumaczył gość audycji.

Agnieszka Brzezińska opowiedziała o historii konkursu, o jego szczegółach ale także o tym, jak należy się do niego przygotowywać.

W niedzielnej (16.05.) "Kulturotece" usłyszeliśmy też rozmowę z  Anną Czerwińska - Rydel, autorką książek "Jaśnie Pan Pichon" oraz "Moja babcia kocha Chopina", która opowiedziała o barwnym i pełnym humoru życiu młodego Frycka.

Posłuchaj
59:43 2021_05_16 17_00_03_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Rozmowa o 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym  w Szafarni_Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom_16 maja godz. 17:00

Na wieczór przepełniony kulturą zaprosiła Martyna Chuderska.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Agnieszka Brzezinska, Anna Czerwińska-Rydel
 Data emisji: 16.05.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

PRD to radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 


Zobacz także
Czytaj także

Książki, które z nami zostały. Plebiscyt "Złota Dwudziestka"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:27
22 kwietnia b.r., w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena i Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, wystartował Jubileuszowy Plebiscyt "Złota Dwudziestka" organizowany z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończyła się Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 17:50
Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna to ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki, w którym każdy, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej, może wystąpić. W tym roku doczekaliśmy się kilkumiesięcznej edycji jubileuszowej, a uroczysty koncert finałowy odbył się w sobotę (16.10). Na tym wydarzeniu, obecne było Polskie Radio Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania relacji z koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowy z laureatami Chrzanowskiej Lokomotywy Artystycznej w kategorii "piosenka"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 15:33
Ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki - Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna, nie dał się pandemii i w 2021 roku "Lokomotywa" ruszyła w coroczną trasę, zabierając do swoich wagonów młodszych i starszych artystów.
rozwiń zwiń