Polskie Radio Dzieciom

Za nami Festiwal "Dwa Teatry" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 17:26
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przez kilkanaście lat organizowany był w pierwszy weekend czerwca w Sopocie. Tegoroczna, XX edycja tego festiwalu odbyła się od 17 do 19 września. I po raz pierwszy w Zamościu. Jedną z konkursowych  kategorii Festiwalu “Dwa Teatry” jaki  od 17 do 19 września odbywał się w Zamościu, był konkurs na słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Więc nie mogło tam również zabraknąć Polskiego Radia Dzieciom.
Maria Marcinkiewicz-Górna, autorka słuchowiska Mirabelka, gość Kulturoteki w PR Dzieciom na XX Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu
Maria Marcinkiewicz-Górna, autorka słuchowiska "Mirabelka", gość "Kulturoteki" w PR Dzieciom na XX Festiwalu "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: PR

Do rozmowy w "Kulturotece" nadawanej ze studia plenerowego podczas festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, zaprosiliśmy Marię Marcinkiewicz-Górną, reżyser i autorkę radiowej  adaptacji "Mirabelki"-  książki Cezarego Harasimowicza. Słuchowisko, jakie dzięki tej adaptacji powstało, emitowane było podczas konkursowych przesłuchań w ramach kategorii “słuchowiska dla dorosłych”. Ale ta pełna magii i dziecięcego czaru  dźwiękowa opowieść pomyślana jest tak, że dzieci także ją zrozumieją. 

Posłuchaj
59:32 2021_09_19 17_00_18_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 19 września godz. 17:00

- Cezary Harasimowicz w "Mirabelce" w bardzo intrygujący i bezbolesny sposób opowiada dzieciom o wojnie,  Holokauście, o PRL-u i odbudowie Warszawy. A dlatego zdecydowałam, że ma być to słuchowisko dla dorosłych, żeby trochę sobie przypomnieć o tym dziecku, które każdy z nas w sobie nosi - tłumaczyła w "Kulturotece" autorka słuchowiska. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Maria Marcinkiewicz-Górna
 Data emisji: 18.09.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:59
"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Literackie borówki". Rozmowa z Agatą Hącią w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 08:00
Już w najbliższy piątek, po raz trzeci zajadać się będziemy pysznymi, "literackimi borówkami". W swobodnej, wakacyjnej atmosferze zaproszeni do Rabki - Zdroju eksperci i artyści poprzez: gry, zabawy językowe, formy teatralne i konkursy, będą próbowali rozkochać nas w języku polskim. Wśród nich dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Agata Hącia. Jakimi pomysłami zaskoczy nas w tym roku na wydarzeniu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim"? O tym i o innych smaczkach tegorocznego spotkania, usłyszeć można w audycji "Kulturoteka". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
rozwiń zwiń