Polskie Radio Dzieciom

"Kulturoteka" prosto z Festiwalu Literatury dla Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 09:15
9. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci dobiega końca. Już dziś poznamy laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego wręczanej za najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Z tej okazji "Kulturoteka" w wydaniu specjalnym – prosto z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W programie festiwalu znalazły się liczne spotkania, warsztaty, konferencje, czytanki po zachodzie słońca, a także wydarzenia towarzyszące, jak wystawy plenerowe. 
9. Festiwal Literatury dla Dzieci2022
9. Festiwal Literatury dla Dzieci 2022Foto: mat. pras.

Galę rozdania poprzedzi folkowy spektakl "Beskid bez kitu" w reżyserii Moniki Babuli  i Marii "Mani" Strzeleckiej na motywach książki, która triumfowała na festiwalu w ubiegłym roku. Akcja "Beskidu bez kitu" dzieje się w latach sześćdziesiątych w Beskidzie Niskim i opowiada o Terce, w którą na scenie wciela się Aniela, a także o jej babci. Terka poznaje świat związany z Beskidem Niskim, a babcia jej w tym pomaga. Tekst w piękny sposób przybliża kulturę łemkowską. 

Posłuchaj
59:36 2022_11_20 17_00_44_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Kulturoteka" prosto z Festiwalu Literatury dla Dzieci_Kulturoteka 20 listopada godz. 17:00

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego, którą patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna, przyznawana jest od 2016 roku i trafia na ręce autora najlepszej książki dziecięcej roku poprzedniego. W tym roku do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego nominowane były książki: "Beskid bez kitu. Zima" Marii Strzeleckiej, "Brud. Cuchnąca historia higieny", Moniki Utnik-Strugały i

Piotra Sochy, "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", Agaty Romaniuk i Malwiny Hajduk, "O sołtysie Salomonku i tęczy" Marcina Szczygielskiego i Adama Pękalskiego oraz "Zefiryna i księga uroków", Saszy Hady. 

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Monika Babula, Maria "Mania" Strzelecka, Aniela, Martyna, Justyna
Data emisji: 20.11.2022
Godzina emisji: 17:00.

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:47
Podkarpacie pełne jest nie tylko cudownych widoków oraz niezwykłej flory i fauny, ale też ludowych opowieści. Właśnie o tych historiach traktuje książka, która miała swoją premierę całkiem niedawno, bo w czerwcu - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe Podkarpacie" autorstwa prof. Joanny Papuzińskiej. lustracje do tej książki stworzyła Jolanta Richter-Magnuszewska, która gościła w audycji "Kulturoteka". Na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się także Kararzyna Saks - dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przedstawił właśnie swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie o tomie pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" mówiły gościnie "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia Szajka i fałszerze pierników". Rozmowa z autorką Agatą Romaniuk

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 07:00
"Kocia Szajka i Fałszerze pierników" to już piąty tom z przygodami słynnej kociej gromady z Cieszyna. Dlaczego akcja przenosi się do Torunia i co będzie się tam działo? Kim jest tajemnicza dziewczynka, której Agata Romaniuk zadedykowała piąty tom "Kociej Szajki"?
rozwiń zwiń