Polskie Radio Dzieciom

Jak mówić dzieciom o trudnej przeszłości. "Rutka" - premiera w teatrze Arlekin w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 11:13
Pewnego dnia mieszkająca na łódzkich Bałutach Zosia spotyka na podwórku dziewczynkę o imieniu Rutka. Wyrusza z nią w podróż w czasie. Kim jest Rutka? Gdzie są jej rodzice i gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta?
Audio
  • Rozmowa Joanną Fabicką z autorką "Rutki" (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_23.02.2020.
Rutka - premiera w teatrze Arlekin w Łodzi
"Rutka" - premiera w teatrze Arlekin w ŁodziFoto: HaWa

"Rutka" Joanny Fabickiej - napisana z tęsknoty za rodzinnym miastem autorki, ma w sobie wszystko to, co dzieci lubią w książkach: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Ale historia o przygodach dziewczynek, przede wszystkim mądrze opowiada o trudnej historii Łodzi. Trudno jest dorosłym mówić o getcie w taki sposób, żeby ten przekaz trafił do dzieci. Tymczasem "Rutka" nie tylko do dzieci  trafia i zachwyca dorosłych (książka otrzymała  Nagrodę literacką IBBY za książkę dla młodzieży w 2016 roku). Opowieść wystawiono na deskach łódzkiego teatru Arlekin. - Tam wszystko się rozgrywa wokół stołu. I stół jest raz jest dzielnicą, raz jest stawem, raz polem.

Zespół Arlekina, z fantastyczną Karoliną Maciejaszek zrobił rzecz brawurową i fantastyczną. To jest "jazda bez trzymanki" - uważa autorka książki, Joanna Fabicka, gość Martyny Chuderskiej w audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom.

 - Artyści teatru Arlekin odwiedzali z "Rutką" szkoły. - Dzieci, biorąc udział w spacerach edukacyjnych mogą wędrować śladami Rutki uczestnicząc w warsztatach towarzyszących spektaklowi. Dzięki temu w bardzo osobisty sposób poznają historię swojego miasta dodała Joanna Fabicka. - Pewnego dnia zadzwonił mój telefon i przemiła pani spytała o możliwość zrobienia adaptacji teatralnej połączonej z warsztatami edukacyjnymi. Więc ja, rodowita łodzianka, na hasło “Łódź”, stanęłam na baczność i powiedziałam - tak, tak, zgadzam się na wszystko.” - wspomina Joanna Fabicka - i tak to się zaczęło! 
Przedstawienie adresowane jest dla dzieci od 7 do 9 roku życia.

Więcej w załączonej audycji.


jo

Zobacz więcej na temat: spektakl literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

Z głową w chmurach czyli o żyrafie, która szukała deszczu - premiera

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:00
”Jesteśmy w Teatrze Andersena. Proszę siąść wygodnie, oglądać spektakl, a na końcu – bić brawo!” - taką zachętę przed każdą sztuką teatralną mogą usłyszeć widzowie teatru Andersena w Lublinie. W ”Kulturotece” usłyszeć można było relację z premiery przedstawienia, bardzo ciepło przyjętego przez dzieci i dorosłych: ”Z głową w chmurach czyli o żyrafie, która szukała deszczu”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słowik i Babka Natura". Premiera w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 14:58
Spektakl familijny opowiada o Babci Dorze, która całe życie żyła w zgodzie z naturą, mając przy sobie gęś i świnkę. Niestety po śmierci Dziadka nie może mieszkać już sama i musi przeprowadzić się do miasta, do swojej rodziny. Rodzi to wiele nieporozumień, z którymi domownicy muszą sobie poradzić. Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę. Patronem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie łabędzie" – premiera w teatrze Groteska w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 10:28
To jeden z najbardziej znanych utworów Hansa Christiana  Andersena. Poetycka, nasycona elementami grozy baśń. Jest to historia braci królewiczów  i ich siostry Elizy skrzywdzonych przez złą macochę. "Dzikie łabędzie" - historia  o siostrzanej miłości i o tym, że dla tych, których kochamy warto poświęcić wszystko, została przeniesiona na scenę przez artystów krakowskiego teatru Groteska.
rozwiń zwiń