Polskie Radio Dzieciom

Wesołe Mazurki z Pragi zapraszają do wspólnej zabawy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 11:35
Tosia, Karolina, Zosia, Wojtek, Helena, Marysia i Naomi, a także prowadząca zespół Paula Kinaszewska opowiadali nam, dlaczego warto interesować się muzyką ludową, i zagrali dla nas swoje ulubione melodie.
Audio
  • Wesołe Mazurki z Pragi - z kulturą ludową za pan brat (Źródełko/Polskie Radio Dzieciom)
Wesołe Mazurki z Pragi
Wesołe Mazurki z PragiFoto: Tomasz Barański PR

W niedzielne przedpołudnie słuchaliśmy, czyj tata łamie podkowy gołymi rękami, a także kim byli podhalańscy zbójnicy i dlaczego śpiewamy o nich piosenki oraz kiedy rozsypywano po domu roślinę zwaną tatarakiem. Z kolei pani Maria Bienias zdradziła, kto jest patronem maja.



Wesołe Mazurki z Pragi, fot. Tomasz Barański PR

- Maj to jest miesiąc Matki Boskiej, każdy to wiedział! Ciedziennie chodziliśmy śpiewać przy kapliczkach, na bosaka! Wyobrażałam sobie, że jestem w niebie - opowiadała słynna śpiewaczka w Wólki Koryckiej Maria Bienias. Wspominała też bieganie boso, kiedy łapała wiosenny mróz, i opisała pewien pierścionek - wyjątkowy prezent, z którego jako mała dziewczynka była bardzo dumna.

W audycji słuchaliśmy także o wyliczankach i piosenkach np. z Biskupizny i Tatr, dowiedzieliśmy się, czym się różni polka od mazurka i co trzeba zrobić, żeby dołączyć do Wesołych Mazurków z Pragi, młodych adeptów muzyki ludowej.

***

Tytuł audycjiŹródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Paula Kinaszewska, Wesołe Mazurki z Pragi (zespół dziecięcy), Maria Bienias

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 11.00

at

Zobacz także
Czytaj także

Jak dzieci na wsi świętowały Wielkanoc?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 11:15
Kto śpiewał o gaiku a kto chodził z kogutkiem? W wielkanocnym "Źródełku" wybraliśmy się na jarmark i poznaliśmy kolędujących przebierańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małe Mazurki - święto dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 11:35
Tym razem w niedzielnej audycji wybraliśmy się na Małe Mazurki - wyjątkowy festiwal dla dzieci! Poznaliśmy tam tajemnicze instrumenty oraz piosenki z różnych krajów, np. z Estonii.
rozwiń zwiń