Polskie Radio Dzieciom

Jak wielką moc ma gromnica?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 12:00
Muzyka ludowa kojarzy nam się z melodiami wesołymi, zabawnymi, tanecznymi i dowcipnymi. Ale tradycyjne melodie towarzyszyły ludziom również w chwilach pełnych skupienia i zamyślenia. Taki poważny czas może być związany z przemianami w świecie przyrody albo ze świętami, mającymi zaznaczyć ważny moment w opowieści, którą ludzie tłumaczą sobie świat.
Audio
Gromnica.
Gromnica.Foto: Shutterstock

W "Źródełku" dowiedzieliśmy się jakie legendy związane były ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej i jakie magiczne moce miała świeca zwana gromnicą. Mówiono bowiem, że potrafi ona obronić ludzi przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem, a nawet odwrócić gromy i błyskawice. Sprawdziliśmy też jak zwyciężyć w grach słownych sprytnie korzystając ze śląskich słów na literę "y", zobaczyliśmy czym są bandzioch i patrzałki i czy da się je skitrać, a o pewnym niepokornym panu, któremu nic nie mogło stanąć na przeszkodzie w spotkaniu z ukochaną, zaśpiewała nam i zagrała Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. Zapraszały: Maria Bienias, Katarzyna Dudziak, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Hanna Szczęśniak.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 2.02.2020

Godzina emisji: 11.00

 gs


Zobacz także
Czytaj także

Czy gęś może mieć coś wspólnego z weselem?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:55
Jak w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia wykorzystać papier, nożyczki, kredki, orzechy, farbki i wstążki? Czym mieszano kogel mogel i dlaczego nasze omy, czyli babcie, gotują najlepiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak z deski, żelaznego pręta i sznurka zrobić łyżwy?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 06:00
Czy można przymocować kawałek drewna do konia i jeździć w ten sposób po śniegu? Kiedy najlepiej zjeżdża się z dachu chałupy jak ze zjeżdżalni? W "Źródełku" przyjrzeliśmy się dawnym, zimowym zabawom, spotkaliśmy kolędników przebierających się za anioły, diabły, pastuszków, kozy, barany i bociany. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robiły dawniej dzieci podczas ferii zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:00
Czy kolędy można tylko śpiewać? A może da się też do nich tańczyć? Co robimy na tankszteli i po co zjeżdżać z górki na kawałkach starej beczki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć - cień nieobecnego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 12:00
W "Źródełku" zapraszaliśmy na granie muzyki ludowej, poznawaliśmy zwyczaje naszych babć i dziadków, uczyliśmy się tradycyjnych wycinanek i słuchaliśmy opowieści o świecie dawnej wsi - wszystko to dotyczyło pamięci.
rozwiń zwiń