Polskie Radio Dzieciom

Dłużej z dzieckiem!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 11:53
Od 2012 roku urlopy macierzyńskie i ojcowskie będą dłuższe. Mama i tata dostaną dodatkowe tygodnie na opiekę nad maluchem.

Matki będą mogły wykorzystać 24 tygodnie urlopu, zaś ojcowie 2 tygodnie.

Od zeszłego roku urlop macierzyński złożony jest z dwóch części - 20 tygodni podstawowego urlopu i dodatkowego - udzielanego na wniosek pracownika.

Po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego, pracownicy mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługującego rodzicom adopcyjnym i zastępczym). Dodatkowy urlop nie jest obowiązkowy - udzielany jest na wniosek pracownika (złożyć go trzeba nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu), a pracodawca nie może odmówić udzielenia go. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Nie trzeba wykorzystać go w całości.

W 2012 roku i 2013 roku dodatkowy urlop wyniesie do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 6 tygodni w przypadku porodu mnogiego.

Jeśli matka po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego nie będzie zamierzała korzystać z dodatkowego urlopu, wtedy wykorzystać go może ojciec.
Istnieje możliwość łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą u pracodawcy, który go udziela, ale w wymiarze nie wyższym niż pół etatu.

Dodatkowy urlop przysługuje również rodzicom zastępczym i adoptującym dziecko.
Z początkiem nowego roku wydłużone zostają także urlopy ojcowskie. W 2012 roku ojcom przysługują 2 tygodnie urlopu. Urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika w dowolnym momencie pierwszego roku życia dziecka - również w trakcie urlopu matki.

/

Do urlopu ojcowskiego ma prawo jedynie ojciec. Jeśli go nie wykorzysta, przepada. Udziela się go na pisemny wniosek pracownika, który pracodawca musi uwzględnić.

Za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na takich samych warunkach, jak w czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Według ZUS liczba mężczyzn, którzy w mijającym roku (od stycznia do listopada) skorzystali z urlopu ojcowskiego wyniosła 12,4 tys. Są to jednak tylko osoby, których wypłaty z tytułu urlopu realizowane były przez ZUS w ramach wypłat własnych, a więc dane te nie obejmują pracowników, którym zasiłki wypłacają płatnicy składek, czyli zakłady pracy zatrudniające powyżej 20 osób.

Zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy, która wydłużyła urlopy macierzyńskie od 2009 roku i uzależniła je od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Nowela wprowadziła także mechanizmy chroniące przed zwolnieniem pracowników korzystających z urlopów i wracających do pracy. Znowelizowane przepisy gwarantują pracownikom kończącym urlopy macierzyńskie powrót do pracy na dotychczasowe stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisko równorzędne lub inne stanowisko odpowiadające ich kwalifikacjom i wynagrodzenie takie, jakie otrzymywaliby, gdyby nie korzystali z urlopu.

Zobacz także
Czytaj także

Mama Nieidealna i Tata Bohater

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 16:55
Z okazji nadchodzącego Dnia Mamy i z okazji bycia osobą przekorną, dzisiaj rozmawiamy o tacie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej chętnych na urlopy tacierzyńskie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 08:52
W styczniu zeszłego roku w Polsce na urlopie ojcowskim było zaledwie 75 mężczyzn, a w dwóch pierwszych miesiącach tego roku już ponad 3 tys. wynika z danych ZUS-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tata w pieluchach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 17:29
Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska (dziennikarka): Urlop ojcowski jest bardzo potrzebny całej rodzinie.
rozwiń zwiń