Polskie Radio Dzieciom

Judo - sztuka walki od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:26
Tym razem Myszka Fela Reporterka porozmawiała z Michałem, którego pasją jest judo, czyli japońska sztuka walki. W tłumaczeniu nazwa tej aktywności oznacza "łagodną drogę", a jej styl oparty jest na chwytach ju-jitsu. Każda walka jest przeprowadzana według ściśle określonych zasad, dzięki czemu jest ona bezpieczna dla jej uczestników.
Judo - zdjęcie ilustracyjne
Judo - zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Fotokostic

Twórcą judo jest Jigorō Kanō, który postanowił wyeliminować z ju-jitsu wszystkie elementy mogące zagrażać zdrowi lub życiu, a następnie wprowadził nowe chwyty stworzone przez siebie. Z racji tego, że jest to styl walki kontaktowej, treningi i zawody odbywają się w parach, a przeciwników dobiera się m.in. biorąc pod uwagę ich wzrost. Egzaminy natomiast są szansą na zdobycie nowego koloru pasa, który wyznacza poziom umiejętności i zaawansowania danej osoby. Jest to także element judogi, czyli specjalnego kimona do uprawiania judo. 

Posłuchaj
59:03 2021_05_25 11_00_15_RadioDzieciom_Myszka_Fela_Reporterka.mp3 Myszka Fela Reporterka 25 maja godz. 11:00

Treningi mogą mieć miejsce nawet kilka razy w tygodniu, a odbywają się na salach wypełnionych tatami. Są to specjalne japońskie maty, które chronią trenujących przed bolesnymi skutkami upadków. Na znak wyrażenia szacunku przed rozpoczęciem walki lub ćwiczeń uczestnik kłania się swojemu przeciwnikowi lub. Naukę judo dzieci rozpoczynają od aktywności ogólnorozwojowych, jak np. przewroty w tył i przód oraz ćwiczeń rozciągających. Uczą się także technik prawidłowego i bezpiecznego upadania.

Judo to nie tylko sztuka walki, ale także filozofia życia. Dzięki treningom człowiek doskonali swój umysł oraz ciało, m.in. poprzez rozwijanie wszystkich partii mięśni. Walki i ćwiczenia uczą pokory i pokonywania własnych słabości, a także pomagają budować pewność siebie. 

Audycja: Myszka Fela Reporterka 
Prowadzi: Ewa Gorzelak
Data audycji: 25.05.2021.
Godzina: 11.00

Myszka Fela Reporterka w każdy wtorek na antenie Polskiego Radia Dzieciom od 11.00 do 12.00.

O audycji: Poznajcie Myszkę Felę. Może i jest mała, ale wszędzie jej pełno. Odkąd pierwszy raz zetknęła się z radiem, marzyła że kiedyś też zostanie reporterką! I wiecie co? Marzenia się spełniają!!! Fela jest gotowa do wielu poświęceń, aby poznać dziecięcy świat, dziecięce pasje i zainteresowania. Niejednokrotnie wpada przez to w tarapaty. Ale wychodząc z założenia, że nic w życiu nie dzieje się przypadkiem, każda nawet najdziwniejsza przygoda naprowadza ją na trop dziecka mogącego poszerzyć jej i słuchaczy wiedzę o przeróżnych dziecięcych hobby!

Zanurzcie się w ten świat razem z Felą Reporterką - może przy okazji sami odkryjecie własne marzenia…

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

**
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców.
Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy jednorożce istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:53
Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:51
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gem, set, mecz! Jak gra się w tenisa?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:00
Tenis jest sportem dynamicznym, który wymaga od zawodników bycia w ciągłej gotowości do odbicia piłki. Podczas gry na korcie zazwyczaj znajduje się gracz oraz jego przeciwnik, lecz może zdarzyć się również tak, że zawodnicy będą rywalizować w zespołach dwuosobowych. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tej aktywności fizycznej Myszka Fela Reporterka porozmawiała o niej z Matim.
rozwiń zwiń