Polskie Radio Dzieciom

Grawitacja

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 10:40
Co sprawia, że utrzymujemy się na powierzchni Ziemi? Że gdy poskoczymy, nawet bardzo wysoko, możemy mieć pewność, że szybko dotkniemy stopami podłoża? Odpowiedzialna jest za to GRAWITACJA.

Najważniejszym przejawem tej siły jest dla nas przyciąganie ziemskie. To dzięki temu przyciąganiu podrzucony kamień spada, a krople deszczu lecą z góry na dół.
Wprawdzie grawitacja działa pomiędzy wszystkimi ciałami, ale najłatwiej ją "zauważyć" wtedy, gdy dotyczy ciał o tak wielkiej masie, jak kula ziemska, gwiazdy czy planety. To właśnie wynikiem grawitacji jest fakt, że Ziemia krąży wokół Słońca (razem z innymi planetami naszego Układu), a Księżyc obiega Ziemię. Gdyby nie ta siła, Wszechświat z pewnością by się rozpadł.

Prawo powszechnego ciążenia, opisujące jak i z jaką siłą działa GRAWITACJA sformułował pod koniec XVII wieku angielski uczony Izaak Newton. Podobno kiedy pierwszy raz przyszło mu na myśl pojęcie grawitacji, było to przy okazji widoku spadającego jabłka. Zadał sobie wtedy pytanie, dlaczego jabłko zawsze spada pionowo w kierunku ziemi. Dlaczego nie podąża na boki albo ku górze ale zawsze w kierunku centrum Ziemi.

Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że słońce
Zobacz także