Ekumenia

Etyka seksualna punktem podziału chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 11:00
Zjednoczony Kościół Protestancki we Francji zgodził się na błogosławienie par homoseksualnych. Nie tylko Kościół katolicki we Francji, ale również tamtejsi chrześcijanie ewangeliczni oraz tak zwane wolne Kościoły wyrażają ubolewanie z powodu tej decyzji.

Zjednoczony Kościół Protestancki we Francji podjął decyzję o błogosławieniu związków homoseksualnych na synodzie w Sète. Na stu głosujących 94 opowiedziało się za uznaniem związków jednopłciowych. Jedynie trzech pastorów było przeciw. W synodzie uczestniczył też gościnnie przedstawiciel katolickiego Episkopatu Francji abp Pierre-Marie Carré. Ostrzegł on, że decyzja ta negatywnie odbije się na relacjach ekumenicznych.

Natomiast narodowy Kościół Szkocji opowiedział się za udzielaniem święceń pastorskich homoseksualistom i lesbijkom żyjącym w cywilnym związku jednopłciowym. Decyzję podjęto zdecydowaną większością głosów (309 przeciw 182) na zgromadzeniu ogólnym tej wspólnoty kościelnej.

Daniel Liechti, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Chrześcijan Ewangelikalnych we Francji (Cnef) podkreślił, że niedopuszczalne jest błogosławienie zachowania, które Pismo Święte wielokrotnie i jednoznacznie potępia. Zapowiedział on, że decyzja ta negatywnie odbije się na współpracy chrześcijan ewangelikalnych z parafiami Zjednoczonego Kościoła Protestanckiego. Zablokowany zostanie między innymi program wspólnych misji, choć, jak zastrzegł Liechti, sama rada nie podjęła jeszcze w tej sprawie oficjalnej decyzji.

źr. RV