W homilii w czasie niedzielnej mszy w bazylice Świętego Piotra papież przestrzegł biskupów przed pokusą zawładnięcia Winnicą Pańską oraz hipokryzją.
Franciszek ostrzegał też przed zawsze obecną pokusą zachłanności pieniędzy i władzy. Przytaczając słowa z Ewangelii apelował do ojców synodalnych o to, by nie byli jak uczeni w piśmie, którzy chcąc zaspokoić tę żądzę, kładą ludziom na ramiona wielkie ciężary nie do uniesienia, a sami "palcem ruszyć ich nie chcą".
"Biskupi mogą udaremnić marzenie Boga"
- Także my podczas synodu biskupów jesteśmy wezwani do tego, by pracować w Winnicy Pańskiej. Zgromadzenia synodalne nie służą temu, by przedyskutować piękne i oryginalne idee lub by zobaczyć, kto jest bardziej inteligentny - przypomniał papież.
- Służą - temu, by uprawiać i lepiej chronić Winnicę Pana, by współpracować w jego marzeniach, jego planie miłości do swego ludu - dodał. - W tym przypadku Pan prosi nas, by otoczyć opieką rodzinę, która od początku jest integralną częścią jego planu miłości do ludzkości- zauważył.
- Również w nas może rozbudzić się pokusa przywłaszczenia sobie winnicy z powodu zachłanności, której nam, ludziom nigdy nie brakuje. Marzenie Boga zderza się zawsze z hipokryzją niektórych jego sług" - oświadczył Franciszek.
Zaznaczył, że biskupi mogą "udaremnić marzenie Boga", jeśli nie pozwolą się prowadzić przez Ducha Świętego. Modlił się o dar mądrości dla uczestników synodu. Papież przypomniał, że "pokój Boga przekracza wszelką inteligencję".
Papież: Biblia nie na półce, ale pod ręką
- Jedna Biblia w każdej rodzinie. Ale nie na półce, tylko pod ręką - mówił papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
Ojciec Święty podkreślił, że w związku z rozpoczętym Synodem Biskupów o rodzinie, właśnie ta podstawowa komórka społeczna musi iść z wiarą i nadzieją. Do tego potrzeba, by była także nakarmiona Słowem Bożym - mówił papież. Franciszek nawiązał tym samym do akcji rozdawania Biblii. Prowadzą ją w Rzymie zakonnicy ze zgromadzenia paulistów.
Papież powtórzył dwukrotnie: "jedna Biblia w każdej rodzinie". Następnie zwrócił uwagę, że mimo tego, że często wierni mają po kilka egzemplarzy Pisma Świętego, rzadko do niego sięgają. "Biblia nie jest po to, by leżała na półce, ale po to, by mieć ją w ręce, by czytać ją często, każdego dnia" - zachęcał Ojciec Święty.
250 uczestników, wśród nich 190 biskupów
Synod, którego właściwe prace rozpoczną się w poniedziałek, poświęcony jest wyzwaniom dla duszpasterstwa rodzin w kontekście ewangelizacji.
250 uczestników, wśród nich 190 biskupów, ma dyskutować o największych problemach współczesnych rodzin, a także o zmianach w życiu społecznym i takich wyzwaniach dla Kościoła, jak wolne związki, małżeństwa niesakramentalne oraz sytuacja osób rozwiedzionych będących w nowych związkach, pozbawionych prawa do komunii.
Synod poprzedziła gorąca dyskusja kardynałów i biskupów, w trakcie której starły się grupy zwolenników wprowadzenia zmian w podejściu do rozwodników w duchu większego miłosierdzia oraz przeciwników wszelkiej liberalizacji.
W synodzie uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jest także trzech polskich hierarchów z Watykanu: prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski, przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich kard. Stanisław Ryłko i przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.
IAR,PAP,kh