Polskie Radio
Section05

1980

Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet "Time'a"

Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku. Zobacz serwis specjalny.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz Solidarność Stocznia Gdańska stan wojenny porozumienia sierpniowe historia Polski PRL komunizm POLSKA

"Wielki moment". Wiceminister kultury o wpisaniu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

- To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski - powiedziała na konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Stocznia Gdańska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego porozumienia sierpniowe POLSKA Gdańsk

Jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski

Porozumienia sierpniowe podpisano w dwóch egzemplarzach. Jeden przypadł strajkującym, drugi wicepremierowi Mieczysławowi Jagiellskiemu. Oryginałów dokumentów do wielu lat już nie widziano, niewiadomo co się z nimi stało. - To jest pewien paradoks, że jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski zaginęło - mówił Grzegorz Wołk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio 24 historia Polski porozumienia sierpniowe Solidarność Agnieszka Kamińska

Historyk: Porozumienia Sierpniowe pokiereszowały szczękę komunizmowi

- Kilkanaście miesięcy funkcjonowania Solidarności było okresem poluzowania systemu komunistycznego, choć nie wszystkie 21 postulatów zostały wypełnione. Porozumienia Sierpniowe pokiereszowały szczękę komunizmowi. To, co wyrosło na tych porozumieniach zaważyło na to, jak wyglądała transformacja w roku 1989 - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Lech Wałęsa Anna Walentynowicz komunizm historia Polski Jerzy Jachowicz PRL

Historyk: w 1980 roku Polacy powstali z kolan

– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski HISTORIA historia PRL komunizm sierpień 80 Gdańsk Stocznia Gdańska strajki sierpniowe strajki

Były opozycjonista o Sierpniu '80: potrafiliśmy się zjednoczyć

W 1980 roku, w wyniku fali strajków, która przetoczyła się przez Polskę, narodził się ponad 10-milionowy ruch społeczny, wkrótce potem nazwany NSZZ "Solidarność". Wydarzenia były impulsem do przemian systemowych w całej Europie Wschodniej i krajach "demoludów". - To było piękne, że potrafiliśmy się wtedy zjednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Polskie Radio 24 HISTORIA PRL komunizm Solidarność