Powieści na antenie

Dwie kochanki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 14:00
Ostatnie lata XX wieku, Prowansja. Pisarz Marcin Cichy zmuszony jest dokonać obrachunku z własnym życiem. Podążając śladami tragicznie zmarłej Maryli-Miriam, swej niegdysiejszej kochanki, próbuje równocześnie odnaleźć swoją ścieżkę, którą przed laty zagubił gdzieś między Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem.
Audio
Henryka Talar czyta powieść Dwie kochanki
Henryka Talar czyta powieść "Dwie kochanki” Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Wyd.
Wyd. Prószyński i S-ka

Związek z Agatą, nową kobietą jego życia, rozbudza w nim zarówno nowe nadzieje, jak i stare niepokoje. Oboje muszą stawić czoło przeszłości.

Marek Harny (ur. 1946) urodził się w Zabrzu, wychował w rodzinnym Nowym Sączu. Ukończył Technikum Chemiczne w Krakowie i studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Chwytał się różnych zajęć, m.in. przez kilka lat był zatrudniony jako pracownik fizyczny w kombinacie siarkowym w Tarnobrzegu. Później pracował jako dziennikarz.

Debiutował w roku 1975 tomem opowiadań „Unieś mnie, wielki ptaku”, za który otrzymał Nagrodę im. Stanisława Piętaka. Wydał kilka powieści, m.in. „Urodzony z wiatru”, „Lekcja miłości”, „Samotność wilków”, „Zdrajca”. Jest także autorem trzech książek kryminalno-sensacyjnych o dziennikarzu śledczym Adamie Bukowskim („Pismak”, „Wszyscy grzeszą”, „W imię zasad”).

Książka ukazała się na rynku pod patronatem radiowej Jedynki.

Czytał Henryk Talar.

mat.promocyjne, tj/pkur

Czytaj także

Marzena Trybała w świecie intryg i namiętności

22.09.2014 11:25
Jej olśniewająca uroda była przyczyną wojny, a jej odwaga podbiła serce króla. "Oblubienica z Azincourt" Joanna Hickson to porywająca historia księżniczki wciągniętej w intrygi na dworze królewskim w XV-wiecznej Francji. W "Lekturach przed północą" książkę czytała Marzena Trybała.
Marzena Trybała
Marzena TrybałaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
04'14 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 1.
04'55 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 2.
05'00 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 3.
05'10 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 4.
05'31 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 5.
więcej

fot.
fot. Wydawnictwo Literackie

Życie Mette odmienia się raz na zawsze, gdy odkrywa w sobie matczyną miłość do małej Katarzyny Walezy. Przez pięć lat opiekuje się wiernie charakterną dziewczynką, która nawet nie ma okazji poznać swoich prawdziwych rodziców, gdy wybucha piekło: bezwzględny książę Burgundii próbuje wydrzeć królowej Izabelli prawo do regencji, a Katarzyna zostaje wysłana na blisko dziesięć lat do zakonu. Powraca do Paryża jako młoda, niedoświadczona, ale nie naiwna dziewczyna, gdzie zastaje swoją ukochaną Mette.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Na tle burzliwych wydarzeń Wojny Stuletniej i walki między różnymi siłami o władzę we Francji - Henrykiem V, delfinem Francji, książętami Orleanu i Burgundii - rozgrywa się dramat kobiet uwikłanych w brutalny świat mężczyzn. Katarzyna dorasta w cieniu tragicznej bitwy pod Azincourt, potencjalnego małżeństwa z królem Anglii, znęcającego się nad nią księcia Burgundii, zmiennej jak chorągiewka matki, schizofrenicznego ojca oraz manipulowanych przez innych braci.

Wszystko to opisywane jest z perspektywy zwykłej kobiety, niezmiennie kochającej, zdroworozsądkowej i sprytnej niańki, która zrobi wszystko, by zapewnić szczęście swojej wychowanki.

Wybranych fragmentów dzieła będzie można było słuchać  w Jedynkowych "Lekturach przed północą" od 22 do 26 września o godz. 23.53. Czytała Marzena Trybała.

mat. promocyjne, Wydawnictwo Literackie, tj, pj

Zobacz więcej na temat: Francja KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Dziedziczki Soplicowa - historia kobiet z Czombrowa

28.09.2014 06:00
W ciągu dwóch wieków swej historii modrzewiowy dwór w Czombrowie był świadkiem przemarszu wojsk napoleońskich, szlacheckich zajazdów, powstań i dwóch wojen światowych. Przypomniała je Joanna Puchalska w książce "Dziedziczki Soplicowa". W "Lekturach przed północą" jej fragmenty czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Książkę Dziedziczki Soplicowa czyta na antenie Jedynki Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Książkę "Dziedziczki Soplicowa" czyta na antenie Jedynki Teresa Budzisz-KrzyżanowskaFoto: Wojciech Kusiński PR S.A.
Posłuchaj
04'55 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 1.
04'21 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 2.
04'27 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 3.
04'48 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 4.
04'25 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 5.
04'49 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 6.
04'42 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 7.
04'27 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 8.
04'40 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 9.
04'30 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 10.
04'26 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 11.
04'07 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 12.
04'47 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 13.
05'18 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 14.
04'03 "Dziedziczki Soplicowa" - odcinek 15.
więcej

fot.
fot. Wydawnictwo Muza

Ocalone dawne dworskie archiwum oraz rekonstrukcja wydarzeń na podstawie rodzinnych archiwaliów pozwoliły odtworzyć życie codzienne w dworze szlacheckim na przestrzeni kilku stuleci. Historię majątku poznajemy poprzez losy trzech kobiet, które rządziły w czombrowskim dworze i miały swój udział w tym, że przetrwał on wiele trudnych chwil.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Dwór zapisał się także w historii literatury, bowiem jedna z bohaterek – Aniela Uzłowska była matką chrzestną Adama Mickiewicza, a zaprzyjaźnionym ekonomem był wówczas jego dziadek , częstym gościem musiał być więc wtedy sam przyszły Wieszcz.

Nie przez przypadek zatem w 1928 roku Ryszard Ordyński wybrał Czombrów, odbierany powszechnie jako pierwowzór Soplicowa, do kręcenia plenerowych scen "Pana Tadeusza”. W rolach statystów wystąpili nawet jego mieszkańcy, jak powiedział sam reżyser „wnukowie mickiewiczowskich bohaterów”. Autorką książki jest prawnuczka ostatnich właścicieli, a bohaterki to prapraprababka Benedykta z Haciskich Karpowiczowa, praprababka Aniela Uzłowska i prababka Maria z Popławskich Karpowiczowa.

Wybranych fragmentów książki słuchaliśmy w Jedynkowych "Lekturach przed północą" od 29 września do 17 października. Czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

mat.promocyjne, Wydawnictwo Muza, tj