W latach 90. na podstawie biografii Ryochu i Yoshiho nakręcono film dokumentalny "Góral z Tokio". Życiorysy obu są tak barwne i niezwykłe, że aż dziwne, iż dotąd nie stały się tematem literackim.
Ryochu Umeda przybył do Polski w 1922 roku jako młody mnich buddyjski. Spędził tu 17 lat; wraz z wybuchem wojny wyjechał, wrócił do Japonii. Gdy umierał w roku 1961, wymógł na żonie obietnicę, że jeden z synów pojedzie do Polski i tam będzie studiował. Dzięki pomocy przyjaciół ojca, w 1963 roku nastoletni Yoshiho przybył do Łodzi. Studiował polonistykę, na roku z Tomaszem Jastrunem i korespondentem Polskiego Radia Markiem Lehnertem, był działaczem pierwszej “Solidarności”. Wydalony z Polski po ogłoszeniu stanu wojennego, wrócił tu pod koniec lat 80. i został na stałe.
Stan wojenny - serwis specjalny Polskiego Radia >>>
Rok po śmierci Yoshiho ukazała się książka Anny Nasiłowskiej "Wolny agent Umeda i druga Japonia".
- Pomysł wyszedł od Yoshiho Umedy. W momencie gdy się do mnie zwrócił, był już bardzo chory; zdawałam sobie sprawę, że czasu jest mało. On podejmował bardzo wiele prób utrwalenia życia swojego i ojca; jeden z warunków był taki, by książka obejmowała także biografię Ryochu. Yoshiho sens swojego życia tłumaczył poprzez nawiązania w wielu momentach do życia ojca, czuł, że wypełnia jego testament - wyjaśnia autorka w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
Kultura w radiowej Jedynce >>>
Blisko 500-stronicowa książka Nasiłowskiej pokazuje XX-wieczną historię Polski z perspektywy losów tych dwóch Japończyków, ale wypełniają ją nie tylko historyczne fakty. Spojrzenie na polską i japońską kulturę, komentarze rodzin oraz przyjaciół ojca i syna, a także mnóstwo anegdot sprawiają, że to lektura ciekawa dla każdego.
Kogo Yoshiho uczył jeść pałeczkami, co zaskoczyło Ryochu w Polsce i w jakich okolicznościach Lech Wałęsa został ojcem chrzestnym młodego Umedy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00
(asz)