Powieści na antenie

Chopin w podróży. Glosy do biografii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:07
Dla miłośników Fryderyka Chopina ta książka to prawdziwa gratka! Henryk Nowaczyk bada mało znane epizody z biografii kompozytora i odkrywa zupełnie nowe, nieznane dotąd fakty.
Audio
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 1.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 2.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 3.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 4.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 5.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 6.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 7.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 8.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 9.
  • "Chopin w podróży. Glosy do biografii" - odcinek 10.
Portret Fryderyka Chopina. Fotografia Louis-Auguste Bissona z 1849 r.
Portret Fryderyka Chopina. Fotografia Louis-Auguste Bissona z 1849 r.Foto: Wikimedia Commons/publ.dom.

Książka "Chopin w podróży. Glosy do biografii" to wybór 82 artykułów Henryka F. Nowaczyka uporządkowanych chronologicznie według zdarzeń z życia kompozytora.

/

Dotychczas przyczynki Nowaczyka nie zostały wydane w pracy zwartej, która stanowiłaby możliwie kompletny, reprezentowany zbiór jego osiągnięć badawczych; pozostawały rozproszone w czasopismach i książkach programowych festiwalu "Chopin w barwach jesieni".

Zaletą artykułów Henryka Nowaczyka jest łączenie myślenia analitycznego z przystępnym i barwnym sposobem prezentowania tez, w sposób zrozumiały dla szerokiego grona czytelników. Książka wpisuje się zatem w ideę udostępniania i popularyzowania rzetelnej wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

 

Czytaj także

"Żywe trupy" - komiks opowiedziany dźwiękiem

22.07.2013 11:31
Bijący rekordy popularności na całym świecie komiks Roberta Kirkmana "Żywe trupy" doczekał się już książki i serialu. Teraz także - w formie słuchowiska - dostępny jest dla słuchaczy radiowej Jedynki!
Fragment ilustracji z komiksu Roberta Kirkmana Żywe trupy
Fragment ilustracji z komiksu Roberta Kirkmana "Żywe trupy"Foto: mat. prasowe
Posłuchaj
04'08 "Żywe trupy" - odcinek 1.
04'03 "Żywe trupy" - odcinek 2.
04'00 "Żywe trupy" - odcinek 3.
03'29 "Żywe trupy" - odcinek 4.
03'57 "Żywe trupy" - odcinek 5.
03'42 "Żywe trupy" - odcinek 6.
03'42 "Żywe trupy" - odcinek 7.
03'46 "Żywe trupy" - odcinek 8.
03'58 "Żywe trupy" - odcinek 9.
03'55 "Żywe trupy" - odcinek 10.
więcej

"Żywe trupy" to trzymająca w napięciu historia Ricka, wzorowego policjanta z małego miasteczka, który postrzelony podczas pościgu za zbiegami budzi się ze śpiączki w opustoszałym szpitalu. Staje przed niezwykle trudnym zadaniem - w świecie opanowanym przez krwiożercze zombie musi odnaleźć żonę i syna. Ale najpierw - musi przeżyć.

Pierwszą na świecie próbę produkcji słuchowiska na jego podstawie podjęli polscy twórcy ze studia Sound Tropez. Próbę - podkreślmy - udaną na tyle, że w produkcji jest już jego francuska wersja.

"Żywe trupy" - rozmowa z twórcami słuchowiska >>>>

W bohaterów komiksu wcielili się m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Kari Amirian, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski , a spektakularne efekty dźwiękowe doskonale wprowadzają w niezwykły klimat grozy.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów słuchowiska "Żywe trupy. Tom I i II", które prezentowane były w "Lekturach przed północą".

 

Zobacz więcej na temat: komiks słuchowisko

Czytaj także

"Lux perpetua" - superprodukcja w radiowej Jedynce

16.11.2013 07:46
Prezentujemy fragmenty wielkiego słuchowiska zrealizowanego przez Janusza Kukułę na podstawie "Lux perpetua", ostatniej części trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego.
Anna Dereszowska w studiu nagraniowym Teatru Polskiego Radia
Anna Dereszowska w studiu nagraniowym Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'47 "Lux perpetua" - odcinek 1.
03'59 "Lux perpetua" - odcinek 2.
04'07 "Lux perpetua" - odcinek 3.
04'06 "Lux perpetua" - odcinek 4.
04'13 "Lux perpetua" - odcinek 5.
03'58 "Lux perpetua" - odcinek 6.
03'22 "Lux perpetua" - odcinek 7.
03'25 "Lux perpetua" - odcinek 8.
03'19 "Lux perpetua" - odcinek 9.
03'15 "Lux perpetua" - odcinek 10.
03'09 "Lux perpetua" - odcinek 11.
03'22 "Lux perpetua" - odcinek 12.
03'41 "Lux perpetua" - odcinek 13.
02'41 "Lux perpetua" - odcinek 14.
03'34 "Lux perpetua" - odcinek 15.
więcej

"Lux Perpetua” jest powieścią historyczną z elementami fantasy. To trzecia i ostatnia część Trylogii Husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, w skład której wchodzą "Narrenturm" i "Boży bojownicy"
"Lux perpetua" z języka łacińskiego znaczy dosłownie "nieustające światło" lub skłaniając się do luźnego tłumaczenia zakorzenionego w katolicyzmie "światłość wiekuista".

>>> Janusz Kukuła o realizjacji "Lux perpetua"
Krwawy czas wojen husyckich na Dolnym Śląsku jest tłem przygód młodego Reynevana. Przemierza on ziemie śląskie, czeskie i polskie w poszukiwaniu mordercy swojego brata. Po drodze wplątuje się w intrygi miłosne i polityczne. I gdy odnajduje miłość swojego życia, wybranka jego serca zostaje uprowadzona. Spokojne usposobienie idealisty, zielarza i medyka ustępuje mrocznej stronie jego charakteru. Aby odzyskać ukochaną musi wcielić się w husyckiego szpiega, zabójcę i mściciela. Stawia wszystko na jedną kartę i postanawia uwolnić swoją miłość z rąk porywaczy.
Kontrastowość okrucieństwa wojennego z wątkami miłosnymi podsyca ciekawość jaki będzie finał przygód Reinmara z Bielawy. A będzie zaskakujący jak na Sapkowskiego przystało!
"Lux perpetua" godnie wieńczy wybitne dzieło mistrza powieści fantastycznych i twórcy bohatera "Wiedźmina". Trylogia napisana z rozmachem i z wielką precyzją o każdy detal historyczny, opatrzona specyficznym humorem Sapkowskiego i jego kunsztem pisarskim.
Słuchowisko "Lux perpetua" dotrzymuje kroku wielkiemu dziełu Sapkowskiego. Powieść dźwiękiem pisana ma oprawę na najwyższym poziomie. Wspaniali aktorzy, dzięki którym bohaterowie ożywają i wychodząc z cienia liter, tworzą przestrzenne i prawdziwe rysy charakterologiczne. Efekty dźwiękowe urzeczywistniają fabułę i przenoszą słuchacza w świat znany jedynie w literaturze. Muzyka filmowa Adama Skorupy podsyca atmosferę d-ając dodatkowe doznania estetyczne.

Produkcja "Trylogii Husyckiej" to największa do tej pory produkcja audiobooka w Europie. W części "Boży bojownicy" wystąpiło aż stu siedemdziesięciu aktorów. W nagraniu usłyszymy spektakularne efekty dźwiękowe oraz muzykę skomponowaną przez Adama Skorupę (uznanego przez amerykański portal IGN najlepszym twórcą oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku za oprawę muzyczną gry "Wiedźmin").

W nagraniu wzięło udział 124 aktorów. Wśród nich takie gwiazdy jak Anna Dereszowska, Magdalena Różczka, Adam Ferency, Krzysztof Gosztyła, Artur Barciś, czy Kazimierz Kaczor. Producentami audiobooka są Fonopolis i SuperNOWA, które wspólnie wydały już dwa tomy opowiadań: "Wiedźmin" oraz "Boży bojownicy".

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich odcinków!

Czytaj także

"Nie zapomnij mnie". Gdy Alzheimer upośledza i uzdrawia

29.11.2013 11:20
David Sieveking, znany filmowiec w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę. W książce "Nie zapomnij mnie" pokazuje, jak kobieta, która zapada na chorobę Alzheimera, powoli zapomina o świecie, w którym żyje.
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'43 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 1.
03'58 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 2.
03'52 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 3.
03'55 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 4.
03'27 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 5.
03'10 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 6.
03'27 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 7.
03'50 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 8.
03'48 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 9.
03'58 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 10.
03'53 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 11.
02'50 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 12.
03'48 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 13.
04'02 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 14.
03'38 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 15.
więcej

Gretel - jak miliony ludzi w Europie - wskutek Alzheimera traci pamięć, a w końcu też swą bujną, niepowtarzalną osobowość. Razem z synem i resztą rodziny możemy widzieć jej chorobę nie jako przekleństwo czy degradację lecz wielką przemianę. Jako jedną z tajemniczych przygód ciała i ducha.

/

Paradoksalnie bowiem Gretel odarta z indywidualnych, "ziemskich" cech staje się kimś więcej. Gdy już przestaje komunikować się ze światem, może przez nią przemówić życie w swej najczystszej, najgłębszej postaci. Co mówi ono ustami swego medium? Godzi się tylko na miłość i odpowiada na nią radością, zachwytem, przyjemnością. Bezwzględnie odrzuca wszelki przymus i działania motywowane poczuciem obowiązku czy winy. Zaskakuje pełnymi przewrotnej mądrości i humoru przebłyskami.

Lektury Jedynki >>>

Towarzyszenie tej nowej Gretel odmienia i uzdrawia – i jej bliskich, i czytelników. Książce towarzyszy film o tym samym tytule, obsypany nagrodami m. in. nagrodą główną 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki Davida Sievekinga "Nie zapomnij mnie". Czyta Łukasz Lewandowski.

(ag)