Powieści na antenie

Turban mistrza Mansura

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 12:50
Próba rekonstrukcji zaginionej książki i uwspółcześnienia nauk sławnego Mistrza Mansura.
Audio
Fragment okładki książki Turban mistrza Mansura
Fragment okładki książki "Turban mistrza Mansura"Foto: mat. promocyjne

Zbiór opowieści sufickich, których autorem był żyjący w XIV wieku w Bagdadzie arabski mędrzec Ibn Musa al Mansur, zwany Sufim Drogi. Niemal wszystkie egzemplarze tej legendarnej książki zaginęły. Podobno jeden z ostatnich spłonął w Bibliotece Aleksandryjskiej.

Dr Marek Kochan przywraca teksty współczesnemu czytelnikowi i dedykuje je "mówcom i przywódcom". Pisarz i wykładowca od ponad dwudziestu lat doradza w zakresie komunikacji firmom i instytucjom.

Czytał Andrzej Mastalerz. 

(mat. Wyd. Zysk i S-ka/asz/ask)

Zobacz więcej na temat: islam KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Raja Alem: zmienia się Mekka, zmienia sytuacja saudyjskich kobiet

26.06.2013 21:30
- Gdy byłam dzieckiem Mekka była małym miastem otoczonym górami, Święty Meczet znajdował się w samym środku, był częścią jednego ciała. Ta książka zaczęła powstawać jako mój sprzeciw wobec zachodzących w niej zmian - opowiada saudyjska pisarka, Raja Alem, w radiowej Jedynce.
Pisarka Raja Alem
Pisarka Raja AlemFoto: PAP/EPA/JUAN FERRERAS
Posłuchaj
07'54 Z Rają Alem rozmawia Magda Mikołajczuk (Moje książki/Jedynka)
więcej

Pierwsza kobieta w historii, która otrzymała nagrodę International Prize for Arabic Fiction, tzw. arabskiego Bookera, urodziła się i dorastała w Mekce. - Miasto stopniowo zaczęło znikać. Stare budynki z kamienia i drewna były burzone, a w ich miejsce powstawały ogromne wieżowce ze szkła i ze stali. Czułam, jakby coś obcego wkroczyło do Mekki i zaczęło przejmować nad nią kontrolę - powiedziała Raja Alem w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Z obawy, że kolejne pokolenia nie zobaczą dawnego miasta, zaczęła pisać kryminał, który stanowi swoisty spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronikę wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podróż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już budowli. Powieść odkrywa zbrukane oblicze świętego miasta – od prostytucji i religijnego ekstremizmu, po wyzysk pracowników pod rządami budowlanych korporacji niszczących historyczne dzielnice. - W trakcie pisania zaszła we mnie zmiana, pogodziłam się z procesem zmian i zaczęłam zadawać sobie pytania dotyczące poszukiwania równowagi między przeszłością i tymi zmianami - dodała.

Podczas wizyty w Polsce, która towarzyszyła ukazaniu się książki "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki" w języku polskim Raja Alem znalazła nawet pewne analogie między Mekką, a zniszczoną i odbudowaną po wojnie Warszawą.

Jaka była i jest rola kobiet w krajach arabskich? Co oznacza przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Raji Alem tytuł "przewodnika duchowego pielgrzymów"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmowę tłumaczyła Agnieszka Nowak. Fragment powieści przeczytała Agnieszka Kunikowska.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

"Pewnego razu na Dzikim Wschodzie". Bliżej Zachodu czy Wschodu?

27.09.2014 11:00
- W filmie "Pewnego razu na Dzikim Wschodzie" mamy klasyczną historię Dzikiego Zachodu, tylko nie jest to Zachód, a Bliski Wschód i wyzwolony po wojnie Kurdystan. Jest on tak dziki, że stare prawidła nadal tam obowiązują - mówi krytyk filmowy Artur Cichmiński.
Kadr z filmu Pewnego razu na dzikim wschodzie
Kadr z filmu "Pewnego razu na dzikim wschodzie"Foto: materiały prasowe
Posłuchaj
33'25 Najciekawsze premiery filmowe (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
więcej

Krytyk dodaje, że ciekawe było dla niego rozliczanie się w filmie z prawem szariatu. - Mamy bohaterkę wyzwoloną, która próbuje łamać pewne zasady. Są tam też różne inne wyzwolone kobiety - komentuje Artur Cichmiński.
Zarówno prowadzący program, jak i krytyk zgadzają się, że postawy kobiet przedstawione w filmie można by porównać do rebeliantek. - Przypomina mi to "’Allo ‘Allo!" z francuskim ruchem oporu. Zastanawiam się, czy jest to jakiś żart, czy należy to traktować na poważnie - zastanawia się krytyk. Jak dodaje, w filmie przeplatają się różne groteskowe sytuacje.
Według Michała Montowskiego, życie potrafi płatać takie figle i nie jest to dowcip. - Film ten bardzo Państwu polecamy - zachęca prowadzący.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>


"Pewnego razu na Dzikim Wschodzie" to francusko-niemiecko-iracki dramat w reżyserii Hinera Saleema opowiada historię Barana, który jest bohaterem zakończonej sukcesem kurdyjskiej wojny o niepodległość. Ponieważ nadeszły wyczekiwane czasy pokoju, pracuje jako komendant w stołecznym komisariacie. Po absurdalnej egzekucji przeprowadzonej na łkającym mordercy, mężczyzna zaczyna czuć niesmak do dzierżonej przez siebie odznaki. Rezygnuje ze wspinania się po szczeblach kariery i postanawia wyjechać do zapomnianego przez Boga, przygranicznego miasteczka dzielącego Turcję i Iran - do mekki wszelkiej maści przemytników.

fot.
Filmowa Govend, fot. materiały prasowe

Tam spotyka Govend, zjawiskową młodą dziewczynę, która mimo sprzeciwu ojca i wrogości dwunastu swoich braci odrzuca wizję zamążpójścia i zostaje nauczycielką. Zmrożona niechęcią lokalnych rodziców upiera się, by pracować u podstaw i nauczyć dzieci czytania i pisania. Jej niezależność i niekobieca wola walki zamieniają ją w kozła ofiarnego przygranicznej społeczności. Jednej z ciemnych, kurdyjskich nocy dziewczyna zostaje zaatakowana. Schronienie może jej dać tylko posterunek policji i... Baran.
Filmowi patronuje radiowa Jedynka.

W programie również omówienie pozostałych premier weekendu: "Bez litości" - thriller USA z Denzelem Washingtonem, "Porwanie Michela Houellbecq'a" - paradokumentalny film fabularny w reżyserii Guilleaume'a Nicloux, z pisarzem w roli głównej, "Spódnice w górę" - francuski dramat społeczny w reżyserii Audrey Dana, "W drodze do Jah!" - dokumentalny film muzyczny niemiecko-szwajcarsko-włosko-jamajski, "Efekt domina" - niemiecko-polski film dokumentalny Elwiry Niewiery oraz powraca po latach animowana, austriacka i kultowa "Pszczółka Maja". Na ten piątek przeniesiono także premierę skandalizującego filmu o sukcesie i upadku Dominika Strauss- Khana z Gerardem Depardieu w roli głównej: "Witamy w Nowym Jorku" w reż. Abela Ferrary. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W magazynie rozmawialiśmy również z Maciejem Jakubczykiem, dyrektorem 1. Festiwalu Filmowego "Kino Dzieci", który rozpocznie się w sobotę 27 września w 15 miastach Polski.

Kino i film w Polskim Radiu >>>

Filmy oceniał Artur Cichmiński.
"Magazyn bardzo filmowy" poprowadził Michał Montowski.
(sm/ag)

Zobacz więcej na temat: FILM kino Michał Montowski