Powieści na antenie

"Przed wielką pauzą"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2024 10:00
W pierwszym tygodniu września (2-6.09), w cyklu "To się czyta", przedstawiliśmy fragmenty powieści Józefa Hena - "Przed wielką pauzą". Aktorskiej interpretacji książki podjął się Krzysztof Szczepaniak. Zapraszamy do słuchania.
Krzysztof Szczepaniak czyta powieść Józefa Hena - Przed wielką pauzą
Krzysztof Szczepaniak czyta powieść Józefa Hena - "Przed wielką pauzą"Foto: Cezary Piwowarski/PR

"Przed wielką pauzą" otwiera cykl objęty wspólnym tytułem "Teatr Heroda" (część druga nosi tytuł - "Opór", a część trzecia - "Nikt nie woła") i opowiada o wydarzeniach historycznych lat 1938-1944 widzianych oczami młodocianego bohatera.

Rzecz dzieje się w Warszawie w ostatnich miesiącach poprzedzających wojnę. To czas wolności i spokoju, zabawy i nadziei na przyszłość. Mieszkańcy kamienicy przy Nalewkach spierają się, czy Niemcy wejdą, czy nie wejdą, słuchają radia, obserwują miasto.

Ale młodzi co innego mają w głowie. Zbliżająca się matura, nauka, miłość, sport - to najważniejsze sprawy, choć obowiązkowe zajęcia wojskowe jakoś nie pasują do zabawy i robienia żartów. Coś jednak dzieje się wokół nich… "na poważnie".

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MG, a czytał Krzysztof Szczepaniak.


Posłuchaj
10:02 To się czyta 2.09.mp3 Józef Hen "Przed wielką pauzą", czyta Krzysztof Szczepaniak – fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:11 Dwójka to się czyta 3.09.2024.mp3 Józef Hen "Przed wielką pauzą", czyta Krzysztof Szczepaniak – fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:07 To się czyta 2024_09_04-09-50-17.mp3 Józef Hen "Przed wielką pauzą", czyta Krzysztof Szczepaniak – fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

09:54 Dwójka to się czyta 5.09.mp3 Józef Hen "Przed wielką pauzą", czyta Krzysztof Szczepaniak – fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:12 To się czyta 2024_09_06-09-49-35.mp3 Józef Hen "Przed wielką pauzą", czyta Krzysztof Szczepaniak – fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 2-6.09.2024

Godz. emisji: 9.50

pg/am/kmp

Czytaj także

Józef Hen: nie spodziewałem się, że tworzę książkę

08.12.2018 10:30
- Po prostu gdy czytałem coś albo nie mogłem spać, przychodziła mi myśl do głowy, a ja zawsze mam notes koło łóżka i długopis i notuję to - mówił w Dwójce obchodzący 95. urodziny pisarz, który właśnie opublikował kolejny tom dziennika pt. "Ja, deprawator".
Ja, deprawator Józefa Hena, okładka książki
"Ja, deprawator" Józefa Hena, okładka książki Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
48'40 Józef Hen o swoim dzienniku "Ja, deprawator" (Dwukropek/Dwójka)
więcej

Tytuł najnowszej publikacji Józefa Hena odnosi się do jego nieustającej fascynacji twórczością Tadeusza Boya Żeleńskiego. - To nawiązanie do tego, że wciąż go czytam i popularyzuję. Ta przygoda zaczęła się, gdy miałem 14 lat i zobaczyłem na straganie "Flirt z Melpomeną wieczór VII" za 20 groszy. Zacząłem czytać na ulicy, no i czytam już ponad 80 lat - mówił gość audycji "Dwukropek".

Józef Hen wyznał, że za najważniejsze dzieło Tadeusza Boya Żeleńskiego uważa nie słynne "Piekło kobiet" tylko 18 tomów recenzji teatralnych. - To jest panorama polskiego życia międzywojennego, ale też rozmowy o edukacji, o dzieciństwie, o wierze.

Swoistą panoramę świata prezentuje także Józef Hen w swoich dziennikach, które zawierają nie tylko refleksje na temat dzieł kultury, ale też zapiski na temat spotkań z ludźmi, odniesienia do bieżących wydarzeń.

W audycji Józef Hen wspominał swoje spotkanie m.in. z Julianem Tuwimem czy Zofią Nałkowską. Zdradził, którą swoją książkę uważa za najważniejszą oraz co czyta, by wprawić się w dobry nastrój.

Józef Hen i Andrzej Franaszek Józef Hen i Andrzej Franaszek

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: Józef Hen (pisarz)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/pg

Czytaj także

Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać [POSŁUCHAJ]

09.11.2023 10:00
- Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił w Dwójce Józef Hen w dniu swych setnych urodzin. 
Józef Hen. Rozdanie Nagród Norwida 2021, Warszawa, 24.09.2021
Józef Hen. Rozdanie Nagród Norwida 2021, Warszawa, 24.09.2021Foto: Andrzej Hulimka / Forum
Posłuchaj
52'15 Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej
  • Dwójka obchodzi setną rocznicę urodzin wybitnego polskiego pisarza, scenarzysty i dramatopisarza Józefa Hena, która przypadła w środę 8 listopada.
  • Uroczyste spotkanie z pisarzem odbyło się w specjalnym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".
  • W audycji wysłuchaliśmy również opowieści o nim - bliskich, przyjaciół i badaczy jego twórczości. Gośćmi Katarzyny Hagmajer-Kwiatek byli Maciej Hen, Krystyna Schmeruk, Remigiusz Grzela, prof. Bartosz Kwieciński, Adam Wyżyński i prof. Barbara Giza.

Józef Hen skończył 100 lat

Józef Hen - prozaik, eseista, diarysta, dramaturg, filmowiec, scenarzysta i reżyser - skończył 100 lat. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek złożyła jubilatowi najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, również w imieniu słuchaczy Dwójki. - Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił gość Dwójki.

To ma być dobra proza

Krótko opisał ideę swego pisarstwa. - Myślę o tym, że to ma być dobra proza. Ja ją czuję, piszę i ją przeżywam - robię to w sposób naturalny. Chcę, aby odczuł to również mój czytelnik, którym jestem ja sam - stwierdził Józef Hen.

Posłuchaj
52:15 2023_11_08 17_02_10_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Dużo chciałoby się jeszcze przeczytać

Dodał, że największy mistrz prozy Anton Czechow zawsze przy wznowieniu książki coś wykreślał, dopisywał. - Martwił się, że napisał komedię, a ludzie przyjmują to jak dramat, np. "Wujaszek Wania" i "Wiśniowy sad". Jestem zajęty, mam niewiele czasu przed sobą, a dużo chciałoby się jeszcze przeczytać. Bardzo chętnie czytam Szekspira. Jerzy Hoffman namówił mnie do współpracy przy "Starej baśni". Widział to przez Makbeta, zrobiłem to. Potem skreślił wszystko, co było z "Makbeta", ale nie mogłem się już wycofać - wspominał pisarz na antenie Dwójki.

Normalne życie człowieka, który już swoje zrobił

Maciej Hen podkreślił, że Józef Hen spędza większość czasu sam lub przy telefonie. - Czasami ogląda telewizję, ja mu podaję posiłki, pomagam mu się ogolić. Znajomi przychodzą rzadko, ale często dzwonią. To normalne życie człowieka, który już swoje zrobił, teraz przeprowadza rekapitulację tego wszystkiego. Dużo czyta, ma takie książki, które nagle go wciągają. Zazwyczaj nie jest to beletrystyka, lecz jakaś dobrze napisana eseistyka. Stale czyta Boya-Żeleńskiego i ciągle coś nowego u niego odkrywa - opowiadał. 

Czytaj też:

Mędrzec o spojrzeniu młodego chłopaka

Remigiusz Grzela przyznał, że całe życie czyta książki Józefa Hena. - Wracałem też do niego przez lata swej pracy dziennikarskiej, pierwsze spotkanie to był wywiad. Czasami, kiedy robiłem dokumentację do swoich książek, to szedłem do pana Józefa po radę, czegoś się dowiedzieć. Wiele osób znał bardzo dobrze, ma wspaniałą pamięć i do dziś błyskotliwy intelekt, nakreślał bogate tło. Wielokrotnie prowadziłem z nim różne spotkania autorskie, to zawsze była duża przyjemność. Naprzeciwko siebie widziałem chłopaka, a to mnie wzrusza. Spotykając bardzo dojrzałego człowieka, mędrca, patrzyłem w rozognione oczy chłopaka - wspominał rozmówca Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.

"Stulecie Józefa Hena" to emitowane przez cały dzień 8 listopada fragmenty wypowiedzi jubilata odnoszące się w swojej nazwie nie tylko do samego wyjątkowego jubileuszu

Fragmenty książki Józefa Hena pt. "Mój przyjaciel król" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza

Przez cały tydzień o godzinie 11.00 w audycji "To się czyta" przypominamy fragmenty książki Józefa Hena pt. "Mój przyjaciel król" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Maciej Hen (pisarz, syn Józefa Hena), Krystyna Schmeruk (przyjaciółka Józefa Hena), Remigiusz Grzela (dziennikarz, pisarz i dramaturg), prof. Bartosz Kwieciński (historyk kina z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Adam Wyżyński (filmoznawca, kierownik Biblioteki Naukowej Filmoteki Narodowej, reżyser filmu "Hen i wojna") i prof. Barbara Giza (filmoznawczyni, pracownik naukowy Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, współautorka filmu "Hen i wojna")

Data emisji: 8.11.2023

Godzina emisji: 17.00

mo