Polskie Radio
Section05

Remigiusz Grzela

Festiwal Warszawa Singera 2024. Wyjątkowe koncerty, spektakle i słuchowiska

- Wielki dorobek literatów, poetów i muzyków ocalał od zapomnienia. - Tak o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera mówi pieśniarka Sława Przybylska. W Programie 1 Polskiego Radia polecamy m.in. spektakle "Circus Kafka" i "Houdini. Odyseja magiczna" oraz słuchowisko na żywo "Szosza". Co warto zobaczyć w tym tygodniu?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Festiwal Kultury Żydowskiej Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Sława Przybylska Michał Walczak Marta Rebzda

Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać [POSŁUCHAJ]

- Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił w Dwójce Józef Hen w dniu swych setnych urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Hen Barbara Giza Dwójka literatura proza eseistyka

"Oczy Brigitte Bardot". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Anastazja R. - 108-letnia emerytowana nauczycielka muzyki z lękiem wysokości - wiedzie spokojne życie w niewielkim mieszkaniu na 10. piętrze, boi się wychodzić nawet na balkon. Nigdy jednak nie zrezygnowała z marzeń. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska "Oczy Brigitte Bardot". Występują w nim Ewa Wiśniewska i Arkadiusz Janiczek.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Ewa Wiśniewska Arkadiusz Janiczek

"Oczy Brigitte Bardot". Słuchowisko Remigiusza Grzeli w reżyserii Kamila Marii Małanicz

Anastazja R. - 108-letnia emerytowana nauczycielka muzyki z lękiem wysokości wiedzie spokojne życie w niewielkim mieszkaniu na X piętrze, boi się wychodzić nawet na balkon. Nigdy jednak nie zrezygnowała z marzeń. Przez całe lata odkładała pieniądze, by wyruszyć taksówką na Lazurowe Wybrzeże. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Agnieszka Szczepańczyk Ewa Wiśniewska Arkadiusz Janiczek

Krafftówna, Gogolewski, Trela i Pieczka - kwartet gigantów

- Pan Franciszek wysoki mędrzec, pani Barbara malutka, z niezwykłym wdziękiem, jak oni się przytulali, było widać, że to para osób dla siebie ważnych - mówił o Barbarze Krafftównie i Franciszku Pieczce dramaturg Remigiusz Grzela. W tym roku pożegnaliśmy czworo nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. W Dwójce wspominaliśmy: Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Trelę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Franciszek Pieczka Ignacy Gogolewski Barbara Krafftówna Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Maciej Wojtyszko TEATR

Cezary Żak: Barbara Krafftówna była niezwykle twórczą osobą

- Na pierwszej próbie sytuacyjnej powiedziała mi: słuchaj, mam taki pomysł, żeby wjeżdżać na scenę na wrotkach. Wzięła potem kilka lekcji jazdy i na szczęście powiedziała: nie, jednak to nie był dobry pomysł - wspominał w Dwójce Cezary Żak, który reżyserował przedostatnią sztukę, w której zagrała Barbara Krafftówna. Aktorka zmarła dziś w wieku 93 lat. W specjalnej audycji na antenie Dwójki niezwykłą artystkę teatralną, filmową i kabaretową wspominali ci, którzy znali ją osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Dwójka Andrzej Sułek aktorzy aktorstwo aktor KULTURA Tomasz Mościcki Cezary Żak joanna szczepkowska

Cyrkowy musical z Franzem Kafką w tle

Utrzymany w cyrkopunkowej stylistyce musical "Circus Kafka" to najnowsza i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Żydowskiego. Oparta na motywach książki Remigiusza Grzeli opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych, o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat. Także ten nasz współczesny. Premiera już w czwartek, 24 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Żydowski Franz Kafka cyrk Praga Warszawa

Dokumentalny film o Barbarze Krafftównie. "Oddajemy hołd tej wielkiej aktorce"

- To nie jest dokument, w którym inni ludzie mówią o aktorce. To Barbara Krafftówna w tym filmie gra siebie i jest na ekranie przez 80 minut. W filmie są bardzo trudne wątki i z rozmów z nią wynika szczerość, na którą zazwyczaj sobie nie pozwala - mówił w Dwójce dramaturg i pisarz Remigiusz Grzela, współtwórca dokumentu "Krafftówna w krainie czarów".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktorzy Dwójka

Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. "Tyle niewinni, co grzeszni czarodzieje"

- Ich niewinność była postawiona na kompletnym poczuciu wolności. Nie mieli żadnych hamulców w prowokowaniu rzeczywistości czy w prowadzeniu prywatnego życia - mówił w "Poranku Dwójki" Remigiusz Grzela, autor książki "Z kim tak Ci będzie źle, jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata" poświęconej historii związku popularnej aktorki i cenionego pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik Stanisław Dygat Dwójka Paweł Siwek

XVII Festiwal Warszawa Singera. "Kultura żydowska jest rozwibrowaną energią"

- Kultura żydowska jest też kulturą zaznaczania życia. Oczywiście z jednej strony pobrzmiewa klezmerska nuta, ale z drugiej jest jednak jakiś rodzaj nowego życia. Chcemy dołożyć kolejną cegiełkę i silnie zaznaczyć obecność Żydów, kultury, wspólnej historii - mówił w Dwójce Remigiusz Grzela, współorganizator Festiwalu Warszawa Singera.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Kultury Żydowskiej Dwójka Isaac Bashevis Singer Bartosz Panek

"Fallaci. Torańska" - portret dwóch dziennikarek i epoki

Remigiusz Grzela przejechał tysiące kilometrów śladami Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej, rozmawiał z ich najbliższymi przyjaciółmi, dotarł do nieznanych dokumentów. W ten sposób powstał portret dwóch dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać. Autor książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Oriana Fallaci Teresa Torańska czytelnictwo książki