Polskie Radio
Section05

Isaac Bashevis Singer

"Szosza" Isaaca Bashevisa Singera na żywo w Trójkowym Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej

"Szosza" jest ostatnią powieścią Singera. Autor powraca w niej do przedwojennej Warszawy. Opisuje świat, który wówczas już nie istniał. Ta książka stara się udowodnić, że miłość stanowi nadrzędną wartość, a to, co przydarza nam się w młodości, wpływa na całe nasze życie. Według badaczy twórczości Singera, w postaci głównego bohatera powieści, wiele jest z samego autora. Być może to właśnie czyni tę powieść tak wyjątkową, ponieważ pozwala zajrzeć głębiej w myśli samego Singera.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Teatr Żydowski Gołda Tencer Scena Teatralna Trójki Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Piotr Moss Mateusz Rusin Przemysław Bluszcz Włodzimierz Press Krzysztof Szczepaniak Trójka

"Szosza" Isaaca Bashevisa Singera w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza

"Szosza" jest ostatnią powieścią Singera. Autor powraca w niej do przedwojennej Warszawy. Opisuje świat, który wówczas już nie istniał. Książka stara się udowodnić, że miłość stanowi nadrzędną wartość, a to, co przydarza nam się w młodości, wpływa na całe nasze życie. Według badaczy twórczości Singera, w postaci głównego bohatera powieści, wiele jest z samego autora. Być może to właśnie czyni tę powieść tak wyjątkową, ponieważ pozwala zajrzeć głębiej w myśli samego Singera.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Gołda Tencer Piotr Moss Mateusz Rusin Przemysław Bluszcz Włodzimierz Press Krzysztof Szczepaniak słuchowisko

"Trójka pod Księżycem" – 44. urodziny pozytywnego mitu

30 sierpnia 1980 część z 21 postulatów zostaje zaakceptowana podczas rozmów z komisją rządową. Lech Wałęsa nie godzi się na kompromis. MKS żąda uwolnienia więźniów politycznych. 700 zakładów, ponad 700 tys. pracowników strajkuje. Dzień później w ich imieniu MKS podpisuje z komisją rządową dokument końcowy porozumień. Strajk zostaje zakończony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Stocznia Gdańska strajki sierpniowe 1989 Scena Teatralna Trójki Mirosław Wlekły Katarzyna Szyngiera Marcin Napiórkowski Bogdan Borusewicz Waldemar Modestowicz Jacek Kuroń Piotr Moss Studio im. Agnieszki Osieckiej Marta Rebzda Dorota Masłowska Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Izabela Teodorkiewicz: "Warszawa Singera" to przede wszystkim muzyka

- Nasz festiwal w tym roku osiąga pełnoletność. To dla nas wielka duma i radość, że jest nadal lubiany i odwiedzany, a artyści wciąż zgłaszają swoje propozycje i chętnie uczestniczą w wydarzeniach. Cieszymy się, że festiwal się rozwija i możemy spędzić tych kilka dni, poznając kulturę żydowską - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz, dyrektor ds. programowych festiwalu "Warszawa Singera".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek kultura żydowska Dwójka KULTURA

Rusza XVII Festiwal Warszawa Singera: na żywo i online

Koncerty, spektakle i spotkania autorskie na żywo, jak również w przestrzeni wirtualnej - to czeka na publiczność podczas rozpoczynającego się Festiwalu Warszawa Singera. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa KULTURA kultura żydowska MUZYKA muzyka żydowska Festiwal Kultury Żydowskiej Kayah TEATR FILM

XVII Festiwal Warszawa Singera. "Kultura żydowska jest rozwibrowaną energią"

- Kultura żydowska jest też kulturą zaznaczania życia. Oczywiście z jednej strony pobrzmiewa klezmerska nuta, ale z drugiej jest jednak jakiś rodzaj nowego życia. Chcemy dołożyć kolejną cegiełkę i silnie zaznaczyć obecność Żydów, kultury, wspólnej historii - mówił w Dwójce Remigiusz Grzela, współorganizator Festiwalu Warszawa Singera.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Kultury Żydowskiej Dwójka Remigiusz Grzela Bartosz Panek

Krzysztof Modelski: Izrael Singer pisał o ludziach

- Wyjście Singera ze świata żydowskiego dotyczy również jego twórczości. Jeżeli spojrzymy na opowiadania z tomu "Na obcej ziemi", to na dobrą sprawę nację czy przynależność religijną tych bohaterów moglibyśmy zmieniać. W większości tych opowiadań to tak naprawdę rzecz drugorzędna, one są po prostu o ludziach - mówił tłumacz Izraela Joszuy Singera.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wacław Holewiński Dwójka KULTURA opowiadanie