Powieści na antenie

Genialna przyjaciółka

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 17:00
60-letnia Elena Greco dowiaduje się, że jej dawna przyjaciółka zniknęła bez śladu. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów powieści włoskiej pisarki Eleny Ferrante.
Audio
  • Elena Ferrante "Genialna przyjaciółka", czyta Maria Pakulnis - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Elena Ferrante "Genialna przyjaciółka", czyta Maria Pakulnis - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Elena Ferrante "Genialna przyjaciółka", czyta Maria Pakulnis - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Elena Ferrante "Genialna przyjaciółka", czyta Maria Pakulnis - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Elena Ferrante "Genialna przyjaciółka", czyta Maria Pakulnis - odc. 45 (To się czyta/Dwójka)
Głos Marii Pakulnis doskonale znany jest słuchaczom Dwójki
Głos Marii Pakulnis doskonale znany jest słuchaczom DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Elena przypuszcza, że Lila wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu...

Fragmenty powieści "Genialna przyjaciółka" czytała dla Państwa Maria Pakulnis.

mm/mg/bch

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura Włochy

Czytaj także

"Neapol '44". Prawdziwy absurd wojny

28.04.2014 12:00
– Ta książka nagromadzeniem absurdu przypomina takie powieści, jak "Przygody dobrego wojaka Szwejka" albo "Paragraf 22". Tylko że tutaj wszystko zdarzyło się naprawdę – mówił w Dwójce Piotr Kofta o książce Normana Lewisa "Neapol '44".
Niemieccy żołnierze w Neapolu w przeddzień wycofania się z miasta rabują lokalne muzeum
Niemieccy żołnierze w Neapolu w przeddzień wycofania się z miasta rabują lokalne muzeumFoto: Bundesarchiv/Wikimedia/CC
Posłuchaj
28'45 Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta i Małgorzata Szymankiewicz rozmawiają o tomie opowiadań "Cud dwa razy się nie zdarza" Seana O'Faolaina oraz książce Normana Lewisa "Neapol '44" (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Norman Lewis (1908-2003) był brytyjskim dziennikarzem i pisarzem. Pisał głównie powieści podróżnicze i reportaże z licznych wypraw do miejsc w jego czasach nieoczywistych jako cel podróży. Jako jeden z pierwszych pisał o Wietnamie, Birmie i Ameryce Łacińskiej. Jednak "Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch" jest książką o Europie. Dotyczy ona około rocznego pobytu Lewisa na południu Włoch w okresie powstania antyfaszystowskiego nazywanego "cztery dni Neapolu".

/

Książka ma formę dziennika i opisuje skomplikowaną rzeczywistość lokalnej społeczności Neapolu po wyparciu Niemców. Poznajemy konflikty ideologiczne, donosicielstwo, potęgę mafii, przemoc wojska wobec neapolitańskich kobiet. – Mimo tego, że powieść przedstawia dość brutalny obraz wojny, to talent pisarza-opowiadacza zamienił ją w fascynującą gawędę – mówiła Małgorzata Szymankiewicz.

– Ta książka to zapis roku życia w domu wariatów – powiedział Piotr Kofta. – W tradycji prozatorskiej ma ona zresztą swoje odpowiedniki, jak "Przygody dobrego wojaka Szwejka" albo "Paragraf 22". Tylko że to jest prawdziwe. To książka pisana "na żywca", w czasie, gdy Lewis pracował w Neapolu jako oficer czegoś w rodzaju wywiadu wojskowego – dodał.

Zdaniem krytyka literackiego wartością "Neapolu '44" nie jest to, że opowiada nam ona o okropieństwie wojny, ponieważ to wszystko już wiemy. – Siłą tej książki jest sposób, w jaki zostało to opowiedziane, jaką postawę przyjmuje narrator i jak potrafi przedstawić narastające szaleństwo tuż powojennego zamieszania i dogłębny absurd dziesiątek sytuacji międzyludzkich, ale zarazem wręcz niebywałą siłę przeżycia, jaką mają nawiedzeni przez wojnę neapolitańczycy – stwierdził.

***

W "Czytelni" z Piotrem Koftą i Magdaleną Miecznicką rozmawialiśmy także o tomie "Cud dwa razy się nie zdarza. Opowiadania wybrane" Seana O'Faolaina, irlandzkiego mistrza krótkiej formy.

Audycję prowadziła Małgorzata Szymankiewicz.

mc/jp

Czytaj także

Sycylijska mafia urządza wyścigi. "Ślad na piasku" Andrei Camilleriego

30.06.2014 12:00
- Sycylia, ktorą pokazuje Camilleri, jest bardzo egzotyczna, gorąca, pełna wspaniałych potraw, doskonałego wina i - straszliwych przestępców - opowiadała w "Wakacyjnej czytelni" Dwójki Magdalena Miecznicka o nowym kryminale włoskiego pisarza.
Fragm. okładki książki Ślad na piasku Andrei Camilleriego, wyd. Noir sur Blanc
Fragm. okładki książki "Ślad na piasku" Andrei Camilleriego, wyd. Noir sur BlancFoto: mat. prasowe
Posłuchaj
03'09 Magdalena Miecznicka o książce "Ślad na piasku" Andrei Camilleriego (Wakacyjna czytelnia)
więcej

Pewnego ranka komisarz Montalbano odkrywa zbrodnię popełnioną praktycznie na progu jego domu: na plaży znajduje ciało zmaskrowanego konia czystej krwi, które znika w tajemniczy sposób, zanim policja zdoła przedsięwziąć jakieś kroki. Pozostaje po nim tylko ślad na piasku. Niedługo potem odnalezione zostaje także ciało stróża stajni, z której skradziono konia.

Prowadząc śledztwo, komisarz zmuszony będzie wkroczyć niechętnie w pełen blichtru świat arystokracji, posiadaczy ziemskich i snobistycznych milionerów, gdy tymczasem w Marinelli nieznani sprawcy włamują się kilkakrotnie do jego domu: niczego nie kradną, ale zdają się czegoś bardzo uporczywie szukać: ale czego właściwie? Tego nie wie nawet sam Montalbano... (mat. prasowe wyd. Noir sur Blanc)
Do lektury książki "Ślad na piasku" Andrei Camilleriego zachęca Magdalena Miecznicka.

Audycję przygotowała Małgorzata Szymankiewicz.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura Włochy