Powieści na antenie

"Święto ognia"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 11:10
Od poniedziałku (20.09) lekturą w cyklu "To się czyta" była najnowsza książka Jakuba Małeckiego "Święto ognia". Krakowskie wydawnictwo Sine Qua Non zapowiada, że jeszcze przed premierą prawa do ekranizacji tej powieści kupiła wytwórnia OPUS FILM, a film wyreżyseruje Kinga Dębska. Wybrane fragmenty na antenie Dwójki czytał Wiktoria Gorodeckaja.
Wiktoria Gorodecka
Wiktoria GorodeckaFoto: Kusinski Wojciech/PR

Posłuchaj
09:44 Dwójka to się czyta 20.09.2021.mp3 Jakub Małecki "Święto ognia", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka) 

09:32 To się czyta 21.09.2021.mp3 Jakub Małecki "Święto ognia", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:39 Dwójka to się czyta 22.09.2021.mp3 Jakub Małecki "Święto ognia", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:32 To się czyta 23.09.2021.mp3 Jakub Małecki "Święto ognia", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:54 To się czyta 24.09.2021.mp3 Jakub Małecki "Święto ognia", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

Jest to wzruszająca, pełna zagadek i niedopowiedzeń, opowieść o rodzinie: 21-letniej Anastazji, która urodziła się z porażeniem mózgowym i porozumiewa się ze światem za pomocą joysticka i klawiatury komputera, jej  starszej siostrze, która wierzy, że przed bolesnymi wspomnieniami uratuje ją balet i  jako jedyna potrafi porozumieć się z siostrą. Wreszcie o ojcu, samotnym, zmęczonym i zgaszonym 55-letnim przedsiębiorcą. Każde z nich czego innego chce od życia, marzy i pragnie, po swojemu chce obłaskawić bolesną przeszłość.

"Święto ognia" to – jak opisują wydawcy – kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 20-24.09.2021

Godzina emisji: 11.00-11.10

Czytaj także

Jakub Małecki: szukam niezwykłości w tym, co nas otacza

14.11.2020 13:49
- Zawsze interesowało mnie coś więcej niż rzeczywistość. Poszukiwanie czegoś, co jest gdzieś tam pod spodem. Pod tą najbardziej wierzchnią warstwą świata, który widzimy - mówi w "Kulturze przy kawie" w Programie 1 Polskiego Radia pisarz Jakub Małecki - autor książki "Horyzont", którą można bezpłatnie pobrać w ramach akcji Czytaj PL. 
Fragment okładki książki Horyzont
Fragment okładki książki "Horyzont"Foto: mat.wydawcy

- Na początku interesowało mnie to w takim bardziej dosłownym sensie, czyli w moich książkach pojawiały się sytuacje i wydarzenia, które w normalnym świecie nie mogą się zdarzyć, bo były niezwykłe czy fantastyczne. Teraz interesuje mnie dokładnie to samo tylko bliższe życiu. Fascynuje mnie magia codzienności, niesamowitość zwykłych życiorysów. Mimo, że czuję, że dalej te same rzeczy mnie pociągają to po prostu trochę bardziej zszedłem na Ziemię i próbuję szukać tej niezwykłości w tym, co nas otacza a nie wymyślać niestworzone historie - mówi Jakub Małecki.

Posłuchaj
50:39 2020_11_14 05_06_10_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Jak Małecki o swojej twórczości (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Jakub Małecki horyzont.jpg

Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont. Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgarski rap. Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem.

- Każda osoba ma jakiś swój horyzont. Zawsze byłem przekonany, że o każdym człowieku można opowiedzieć jakąś ciekawą historię tylko trzeba odpowiednio na niego spojrzeć i być uważnym. Jesteśmy jako ludzie tak bardzo różni, że nasze horyzonty dotyczące różnych rzeczy życiowych, zawodowych, prywatnych są  w przypadku każdej osoby inne - podkreśla pisarz nawiązując do tytułu swojej książki.

Czytaj też:

Jakub Małecki mówi, że nigdy nie spodziewał się, że będzie pisał książki. - Nie mam żadnego wykształcenia w tym kierunku. Jestem po bankowości i jeszcze osiem lat temu pracowałem w banku. Moją jedyną strategią pisarską jest to, że ja po prostu jestem bardzo szczery i piszę o rzeczach, które są dla mnie najważniejsze, i które mnie najbardziej poruszają - zdradza Martynie Podolskiej. 

- Okazuje się, że ta strategia wbrew pozorom jest skuteczna, bo wydaje mi się, że najważniejsze jest to, żeby czytelnik poczuł to, że ta książka jest w pewnym sensie również o nim, że to nie jest historia o jakimś świecie, do którego on nie ma dostępu. Moje książki to zwyczajne historie zwyczajnych ludzi, ale opowiedziane w niesamowity najczęściej sposób. Wydaje mi się, że w tym tkwi sekret, że wbrew moim oczekiwaniom one stały się takie popularne - ocenia pisarz. Więcej w nagraniu.

***

W "Kulturze przy kawie" mówiliśmy także o nowościach wydawniczych oraz o akcji "Czytaj PL", w ramach której czytelnicy mogą bezpłatnie ściągnąć na swoje aplikacje 12 tytułów. 

A jeśli nie książka to co? W audycji mówiliśmy też o tym, co oglądać w weekend w sieci, m.in. o spektaklach w ramach Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, ostatnich pokazach Festiwalu Nowe Horyzonty, a także o nowych serialach. 

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadził: Martyna Podolska

Gość: Jakub Małecki (pisarz)

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 5.06

kh

Czytaj także

Jacek Galiński: mnie fikcja nie pociąga

19.02.2021 17:30
- Najbardziej lubię książki, w których autor opisuje otaczającą go rzeczywistość. To też dostarcza mi pożywki, bo to co czytam związane będzie z tym, co piszę - mówił Jacek Galiński, pisarz, scenarzysta, autor powieści.
Warszawa, 25.05.2019. Warszawskie Targi Ksiazki; nz Jacek Galinski.
Warszawa, 25.05.2019. Warszawskie Targi Ksiazki; n/z Jacek Galinski.Foto: Forum/Mateusz Wlodarczyk
Posłuchaj
07'25 Jacek Galiński o zanurzeniu się w warstwie językowej książki (Literackie witaminy/Dwójka)
więcej

Posłuchaj

07:25 _PR2_AAC 2021_02_19-16-48-37.mp3 Jacek Galiński o zanurzeniu się w warstwie językowej książki (Literackie witaminy/Dwójka)

Pisze kryminały, których główną bohaterką jest Zofia Wilkońska - żądna rozwiązywania przestępczych zagadek emerytka, która szybko staje się gwiazdą warszawskiego półświatka. Co kreator tejże nietuzinkowej postaci czyta w wolnym czasie?

Fabuła

- Interesują mnie biografie i autobiografie - mówi pisarz. - Po przeczytaniu książki Z głowy Janusza Głowackiego kilkanaście lat temu, byłem zafascynowany tym, jak autor obserwując otaczającą go rzeczywistość, znalazł się w obcym dla niego świecie - opowiadał Galiński.

a1ac0fe4-e15d-4a84-adfb-c2187245759e.jpg
Barbara Klicka: pandemia była czasem systematycznej lektury Petera Handkego

Scenarzysta opowiadał również o książce Sztuka powieści. Zbiór ten to antologia wywiadów z The Paris Review, w której o tajemnicach swojego warsztatu opowiedzieli między innymi nobliści William Faulkner, Gabriel Garcia Marquez i Ernest Hemingway, a także najbardziej cenieni współcześni autorzy, jak Michel Houellebecq czy Jonathan Franzen.

Językowe uwodzenie

Za fascynującą książkę gość audycji uważa Zdrój Barbary Klickiej, prozatorski debiut poetki. - Książka ta ma swój rytm, melodię, uwodzicielski tekst - mówił Galiński.

Największą głębię odnajduje on jednak w prozie Jerzego Pilcha. - Czytając jego książki, jestem całkowicie owładnięty, nie analizuję tego, daję się temu uwieść i oszukać. Podoba mi się bliskość autora, prawda, która z jego książek wynika - tłumaczył Galiński. - Przeczytałbym każdą jego książkę, nawet jakby była o niczym, tylko dla warstwy językowej - dodał.

Medialność

- Bardzo do mnie trafia Jakub Żulczyk - opowiadał gość audycji. - Jest to ciekawy reprezentant młodego pokolenia, które odmienia wizerunek twórcy i pisarza. Kiedyś pisanie było utożsamiane ze starszym panem, który jest ukryty, nie nadaje się na idola dla młodych ludzi - mówił Galiński.

Zdaniem scenarzysty to właśnie grupa młodych twórców, takich jak Szczepan Twardoch czy Jakub Małecki, pokazuje, że pisarz może być atrakcyjnym medialnie człowiekiem. A fakt ten z kolei przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jacek Galiński (pisarz, scenarzysta, autor powieści kryminalnych)

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 16.45