Fenomen prasy podziemnej Świat nielegalnych publikacji znajdował się poza wielką polityką. Nie miał sformułowanego programu ani wyznaczonych celów. Była to inicjatywa obywatelska, niepołączona w żadne struktury organizacyjne, działająca wyłącznie w sferze prywatnej, za pomocą domowych środków i ograniczona tym faktem.
Satyra z czarnej listy data emisji: 18.09.2014 Prezentacja wybranych utworów, które trafiły na cenzorską "czarną listę", m.in. wiersze Ryszarda Marka Grońskiego, teksty Jana Pietrzaka z kabaretu "Pod Egidą". (RWE, 1979)
Literatura wolna, lecz niedozwolona data emisji: 18.09.2014 Opowiadania Janusza Andermana: "Wojna trwa", "Czerwona Gwiazda Piołun", "Biała noc". Opowiadania poprzedzone prezentacją sylwetki pisarza. Czyta lektor. (RWE, 1982)
Pod czujnym okiem cenzury data emisji: 18.09.2014 - Mam uraz na tym punkcie, że przez 36 lat moje teksty były fałszowane, zmieniane, skracane - podkreślał Stefan Kisielewski. (RWE, 1982)
"Kultura" kształtowała świadomość narodową data emisji: 18.09.2014 - Założeniem "Kultury" było oddziaływanie na kraj, dlatego od razu zaczęliśmy publikować pisarzy krajowych - Jerzy Giedroyc w rozmowie z Tadeuszem Mieleszką. (RWE, 1983)
O roli pisarza w państwie totalitarnym data emisji: 18.09.2014 - Były lata, że związek walczył z cenzurą - rozmowa Jakuba Karpińskiego z Czesławem Miłoszem po rozwiązaniu Związku Literatów Polskich. (RWE, 26.08.1983)
Polska z perspektywy emigranta data emisji: 18.09.2014 - Przeżywanie dramatycznych wydarzeń w kraju u części emigrantów stanowi o sensie istnienia - komentarz Jacka Kaczmarskiego. (RWE, 22.04.1984)
Drugi obieg był dla mnie ważny data emisji: 18.09.2014 - Nie mogłem opublikować wszystkiego, ale dzięki drugiemu obiegowi wiedziałem, że nie jestem skazany na milczenie - podkreślał poeta Jerzy Ficowski. (BBC, 1984)
"Konspira. Rzecz o podziemnej Solidarności" data emisji: 18.09.2014 Rozmowy z przywódcami podziemnej "S". Jeden z największych bestselerów drugiego obiegu. Autorzy: Zbigniew Gach, Mariusz Wilk, Mariusz Łopiński. (RWE, 31.03.1985)
Cenzura zmuszała autorów do większego wysiłku data emisji: 18.09.2014 - W tych burzliwych czasach odświeżyła się nasza mentalność. Jakieś zdrowe przeciągi oczyściły z zaduchów nasze wnętrza - mówił Tadeusz Konwicki o latach 80. (BBC, 1985)
Tadeusz Konwicki: Ja mam mały apetyt data emisji: 18.09.2014 O książkach wydawanych w podziemiu, krytyce literackiej i cenie, jaką ponosi autor za sprzedanie się - fragment wywiadu Marii Wiernikowskiej z pisarzem. (RFI, 3.01.1986)
Kultura niezależna to dziedzictwo narodowe data emisji: 18.09.2014 - Kultura niezależna w Polsce to trwała wartość, której nie da się wymazać z historii - mówił Stanisław Barańczak na wystawie polskiej kultury niezależnej. (RWE, 1987)
"Raport o stanie wojennym" data emisji: 18.09.2014 - Z każdą rewizją ubywało mi książek. Przy ostatnim aresztowaniu straciłem książki Herlinga-Grudzińskiego i Józefa Mackiewicza - wspominał Marek Nowakowski. (RWE, 1989)
O twórczości Marka Nowakowskiego data emisji: 18.09.2014 - Istotą jego talentu jest dawanie świadectwa otaczającej rzeczywistości, nawet tej niewygodnej dla władzy - bronił aresztowanego pisarza Wiktor Woroszylski. (RWE, 1990)
Jerzy Łojek - badacz mordu w Katyniu data emisji: 18.09.2014 Jako Leopold Jerzewski w czasach kontroli cenzury wydawał książki historyczne. W "Dziejach sprawy Katynia" z 1980 roku dokonano 16 interwencji cenzorskich. (RWE, 1990)
Kazimierz Orłoś - pisarz i obywatel data emisji: 16.09.2014 - Po wydaniu "Cudownej meliny" dostałem zakaz publikacji. Potem związałem się już całkowicie z drugim obiegiem - wspominał Kazimierz Orłoś. (RWE, 1990)
Potrzebna była odwaga data emisji: 16.09.2014 - Pisarze skorzystali z mówienia pełnym głosem w drugim obiegu, w zależności od posiadania owej "odrobiny odwagi" Herberta - mówił Konrad Tatarowski. (RWE, 16.06.1991)
Elita intelektualna u Walendowskich data emisji: 16.09.2014 - W dawnym mieszkaniu Melchiora Wańkowicza odbywały się spotkania, na których pisarze czytali swoje teksty - wspominał Jan Strękowski. (PR, 8.06.2014)
prof. Wojciech Roszkowski: O tym, że to ja jestem Andrzejem Albertem do końca lat 80. wiedziały cztery osoby i to z najbliższej rodziny
Paweł Sowiński: Gdy publikował w drugim obiegu autor krajowy i do tego pod własnym nazwiskiem, to był to bez wątpienia akt odwagi
Jan Olaszek: Najpopularniejszą książką drugiego obiegu, wydawaną ponad 20 razy był zapis wywiadu z Ryszardem Kuklińskim przedrukowany z paryskiej "Kultury”
Wojciech Makowski: Janek Kelus nam powiedział, że nosi się z myślą, żeby wydawać własne kasety. Wytłumaczyliśmy mu, że nie mogą być to nagrania z koncertu, tylko nagrania z prawdziwego zdarzenia
Zbigniew Gach: Wizję książki "Konspira. Rzecz o podziemnej Solidarności” miał Mariusz Wilk, ale ona nie powstałaby, gdyby nie było dwóch ludzi, którzy przy niej pracowali - Macieja Łopińskiego i mnie
Kultura niezależna w Polsce - fragmenty konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Uniwersytet Warszawski (prod. Tomasz Dolecki, 2009)
Grzegorz Boguta: Na początku ludzie reagowali na nas ze strachem. Niemożliwe dla nich było, że chodzimy wolni roznosząc takie treści
Wacław Holewiński: Miałem swój osobisty powód pracy w podziemnym wydawnictwie – nie chciałem, żeby ktoś mi dyktował, co mam czytać
Andrzej Rosner: Skala represji za rozpowszechnianie nielegalnych publikacji u nas była nieporównanie niższa niż na przykład w Czechosłowacji
Grzegorz Boguta: Chcieliśmy wydać wszystko, co było zakazane. NOWA opublikowała ponad 500 tytułów książek
Jacek Szymanderski: Wydawnictwa istniały dzięki całej masie anonimowych odbiorców, którzy nas kupowali i przez to wspierali drugi obieg
Korzenie Solidarności - fragmenty konferencji Europejskiego Centrum Solidarności z udziałem autorów i wydawców z opozycyjnego Ruchu Młodej Polski (Gdańsk, 2009)
Arkadiusz Rybicki: Naród w "Bratniaku" był wspólnotą, która w zasadniczy i pozytywny sposób kształtuje tożsamość człowieka
Mirosław Rybicki: Wydawnictwo "Młoda Polska” działało bardzo prężnie. Wydrukowaliśmy ponad 200 tysięcy ulotek oraz kilkadziesiąt książek
Marek Gadzała: W "Podziemnej Polityce Polskiej" rewidowaliśmy obiegowe i zbyt optymistyczne wyobrażenie o stanie kultury politycznej społeczeństwa i opozycji
Wiesław Walendziak: Wiesław Chrzanowski nauczył nas, że liderzy polityczni muszą mieć refleksje na temat konsekwencji prowadzonej polityki
Tadeusz Knade: Koledzy z Warszawy prosili mnie, żebym robił charakterystykę prasy gdańskiej, żeby i oni wiedzieli, co się na Wybrzeżu dzieje