Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu jako jedenaste dziecko pobożnej żydowskiej rodziny. Studiowała filozofię, historię i germanistykę na uniwersytetach we Wrocławiu i Getyndze.
Kariera naukowa
Została asystentką profesora Edmunda Husserla z Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim, twórcy ważnego nurtu filozoficznego – fenomenologii. Husserl pisał o niej: "Dr Stein zdobyła rozległe i głębokie wykształcenie filozoficzne, a jej kwalifikacje do samodzielnych badań naukowych i prowadzenia wykładów, nie ulegają kwestii. Jeżeli droga kariery uniwersyteckiej miałaby zostać otwarta dla kobiet, to mógłbym na bezwzględnie pierwszym miejscu i jak najgoręcej polecić ją jako kandydatkę do habilitacji".
Edyta Stein przyjaźniła się z polskim filozofem Romanem Ingardenem, który był świadkiem jej duchowych przemian.
Nawrócenie
W wieku 31 lat przeszła na katolicyzm. Jej chrzest miał miejsce 1 stycznia 1922 roku. Dziesięć lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek i przyjęła imię - Teresa Benedykta od Krzyża.
Aresztowanie i deportacja do obozu w Auschwitz
2 sierpnia 1942 Edyta Stein została aresztowana przez niemieckie Gestapo w klasztorze karmelitanek w holenderskim Echt. 7 sierpnia zakonnica została deportowana do obozu w Auschwitz. W transporcie znalazła się jej siostra Róża, także karmelitanka. Wśród 986 osób znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów.
Po selekcji na rampie do obozu skierowano 315 mężczyzn i 149 kobiet. Pozostałe 523 osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia 1942 w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau.
Święta Teresa Benedykta od Krzyża
W 1987 roku Teresa Benedykta od Krzyża została beatyfikowana przez Jana Pawła II, a 11 lat później - 11 października 1998 - kanonizowana.
Wspominając z głębokim szacunkiem osobę Edyty Stein Jan Paweł II mówił: - Jeszcze na kilka dni przed swą deportacją święta zakonnica odmówiła propozycji uratowania życia odpowiadając: "Nie róbcie tego. Dlaczego miałabym być wyłączona? Czy sprawiedliwość nie polega właśnie na tym, abym nie czerpała korzyści z faktu mojego chrztu? Jeśli nie wolno mi podzielić losu moich braci i sióstr, moje życie byłoby - w pewnym sensie – zniszczone".
Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.
mk