Nauka

Holendrzy liczą owady

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2011 17:00
W Holandii może ginąć miesięcznie - w zderzeniu z samochodami - ponad 130 miliardów owadów, trzy razy więcej niż szacowano. Wynika tak ze wstępnych badań Uniwersytetu Rolniczego w Wageningen.

W badaniu wzięło dotąd udział 250 kierowców, którzy, na prośbę naukowców, liczyli rozgniecione owady na tablicach rejestracyjnych swoich samochodów. Akcja, prowadzona od półtora miesiąca, jest kontynuowana. Najwięcej owadów ginie wieczorem na drogach w prowincjach Zelandia, Groningen i Fryzja. Najmniej martwych much, komarów czy chrząszczy doliczono się w prowincji Geldria.

Arnold van Vliet z Uniwersytetu Rolniczego w Wageningen tłumaczy, że kierowcy, którzy policzyli martwe owady na tablicach rejestracyjnych swoich samochodów, umieścili dane na specjalnej stronie internetowej, wpisując liczbę rozgniecionych owadów, liczbę przejechanych kilometrów, trasę i godziny podróży.

- To jest bardzo poważna akcja, choć brzmi może dziwnie - mówi Arnold van Vliet. Biolog wyjaśnia, że z zebranych danych uniwersytet spróbuje określić populację owadów w Holandii. Naukowcy podejrzewają, że ich liczba się zmniejsza, a to zła wiadomość na przykład dla ptaków, które żywią się owadami.

(iar)

Zobacz więcej na temat: Holandia podróże van
Czytaj także

Poznamy genomy tysięcy gatunków

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 15:40
Przez pięć najbliższych lat naukowcy zbadają sekwencję genomów pięciu tysięcy gatunków owadów i innych stawonogów. Wszystko po to, aby lepiej walczyć ze szkodnikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat pszczół dramatem człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 15:00
W Polsce gwałtownie zmniejsza się liczba uli oraz pasiek. Naukowcy szacują, że w ciągu każdej sekundy ginie w naszym kraju ponad 100 pszczół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy pszczoły zagrażają życiu. Nowa klinika

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 18:31
"Użądlenia w gardle mogą być śmiertelne nie dlatego, że przytrafiły się osobie uczulonej, tylko ze względu na miejsce w jakim nastąpiło użądlenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile waży mrówka?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:31
Większość mrówek nie osiąga rozmarów większych niż 1 cm, a najmniejsze są wielkości ziarenek piasku. 4 cm mają mrówki giganty, które można spotkać w lasach południowej Australii. Ich masa też jest bardzo zróżnicowana.
rozwiń zwiń