Nauka

Polscy naukowcy wyjaśnią podłoże alkoholizmu?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 13:10
Myszy ze specyficzną modyfikacją genetyczną, które odmiennie reagują na alkohol, mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmów alkoholizmu u ludzi.
Polscy naukowcy wyjaśnią podłoże alkoholizmu?
Foto: sxc.hu/CC

Ich zachowanie bada dr Katarzyna Radwańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie. Jak powiedziała doktor, w ramach badań naukowcy opracowali model oceny zachowania myszy pijących alkohol przez dłuższy czas. Mierzyli, na ile gryzoniom zależy na alkoholu. Okazało się, że uzależnione od alkoholu myszy, aby uzyskać do niego dostęp, były w stanie przyjąć o wiele większe kary, niż te, które chciały dostać się do innego przysmaku - cukru. Poza tym zwierzęta poszukujące alkoholu uczyły się znacznie wolniej niż te poszukujące cukru, że dostęp do przysmaku został odcięty.

Stworzenie modelu zachowań myszy po alkoholu było wstępem do badań nad wpływem pewnego specyficznego białka - białka CaMKII - na myszy. Jak wyjaśniła Radwańska, CaMKII to białko występujące w mózgu i w kolcach dendrytycznych, czyli strukturach, dzięki którym łączą się i komunikują komórki nerwowe. Okazuje się, że myszy o genetycznie zmienionej budowie białka CaMKII, po alkoholu zachowują się inaczej niż pozostałe.

Lek na całe zło?

Na razie badania dr Radwańskiej pokazały, że o ile u dzikich myszy, jak i u ludzi, pojedyncza dawka alkoholu działa euforyzująco, o tyle nie ma ona takiego wpływu na myszy ze zmodyfikowanym białkiem. Poza tym, jak zaznaczyła badaczka, alkohol i u zwykłych myszy, i u ludzi, działa przeciw lękowo. Natomiast u myszy ze zmienionym CaMKII - jak pokazał jej eksperyment - alkohol nie zmniejsza poziomu lęku.

Dr Radwańska przyznała, że naukowcy nie do końca rozumieją, na czym polega alkoholizm. - Wiemy, że jest to choroba zależna od wielu genów, ale nie wiemy, od jakich - prawdopodobnie u wielu ludzi od różnych. Nasze badania mają pomóc w rozumieniu podłoża molekularnego tej choroby i w rozumieniu jej złożoności - podsumowała.

aj

Czytaj także

Rosjanie walczą z alkoholizmem. Piją coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 04:30
Spada spożycie alkoholu w Rosji - informuje tamtejsze ministerstwo zdrowia i rozwoju społecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z nałogiem: zakazali sprzedaży tanich win

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 11:05
Białoruskie media sporo miejsca poświęcają spożyciu alkoholu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini piją coraz więcej wódki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 22:29
Gazeta "Zwiazda" pisze, że w ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku na Białorusi spożycie wódki wzrosło o ponad 11 procent.
rozwiń zwiń