Nauka

Klimat zabił mamuty

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 12:30
To nie ludzie, a zmiany klimatyczne były przyczyną wyginięcia mamutów, sugerują szwedzcy naukowcy. Hipotezę tę potwierdzają najnowsze badania DNA.
Klimat zabił mamuty
Foto: WolfmanSF/Wikipedia/CC

Naukowcy są zgodni: zmiany klimatyczne na Ziemi zachodziły od zawsze. Były one przyczyną zarówno ginięcia gatunków, jak i powstawania nowych. Do tej pory wielu ekspertów sądziło, że mamuty zginęły z rąk ludzi w wyniku polowań. Jednak naukowcy ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej, uważają, że było inaczej. Analiza DNA pobranego z trzystu okazów wskazuje, że populacje tych zwierząt zaczęły się zmniejszać 20 tysięcy lat temu, gdy w okresie zlodowacenia mamutom zaczęło brakować trawy do jedzenia. Potem zrobiło się cieplej, ale tam gdzie wcześniej była trawa wyrosły lasy lub tundra. Mamuty nie miały więc co jeść i wymarły - około 8-10 tysięcy lat temu.
Wcześniejsze symulacje komputerowe przeprowadzone przez ekspertów z brytyjskiego Uniwersytetu Durham także wskazywały jak kluczowa rolę w procesie wymierania mamutów odgrywały zmiany klimatyczne.

Wyniki badań publikuje pismo brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego "Proceedings of the Royal Sociey B".
IAR/ml

 

 

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby z cmentarzyska w Burdągu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 11:50
Archeolodzy odkryli w Burdągu w woj. warmińsko-mazurskim niezwykle bogato wyposażone pochówki. W jednym z grobów znaleziono m.in. srebrny napierśnik, pieczołowicie zdobione elementy pasa, kolia szklanych paciorków oraz srebrne fibule. Kogo tam pochowano?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaleźliśmy największy wulkan na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 16:00
Znajduje się na dnie Pacyfiku, dlatego wcześniej nie wiedzieliśmy o jego istnieniu.
rozwiń zwiń