Nauka

Otyła Polska musi odchudzać się z głową

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 16:30
60 procent Polaków cierpi na nadwagę i otyłość. Na tle innych krajów wciąż nie wyglądamy najgorzej, ale ten fakt nie zwalnia nas ze stosowania diety.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia Mirosław Jarosz mówi, że na przykład w Stanach Zjednoczonych odsetek cierpiacych na otyłość i nadwagę wynosi 75 procent. W Polsce natomiast niepokojący jest wzrost liczby osób z problemem nadwagi. Przez ostatnie 30 lat otyłość wśród polskiej młodzieży wzrosła dziesięciokrotnie. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych wzrost był trzykrotny.

Dietetycy zalecają, aby Polacy zadbali o swoja dietę. Najlepiej jest jeść pięć posiłków dziennie. W menu powinny się znaleźć owoce, warzywa, produkty zbożowe, białkowe i nabiał. Nie należy też przesadzać z ilością jedzenia.

Lekarz Lucyna Pachocka przestrzega przed popularną ostatnio wśród Polaków dietą białkową. Może ona powodować wiele problemów zdrowotnych, między innymi zaparcia, osłabienie organizmu oraz niewydolność nerek.

Aleksandra Cichocka zachwala natomiast dietę śródziemnomorską. Zdaniem dietetyczki nie wywołuje ona skutków ubocznych i składa się z najpotrzebniejszych człowiekowi produktów: pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców, ryb, oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek, chudych produktów mięsnych i mlecznych. Unikać natomiast należy słodyczy.

Agnieszka Jarosz ostrzega jednak, że żadna dieta nie przyniesie zamierzonych skutków jeżeli nie będzie jej towarzyszyć aktywność fizyczna. Musi to być regularne, kilka razy w tygodniu uprawianie sportu.

Magdalena Białkowska przestrzega też przed używaniem suplementów diety. Mówi, że źle dobrane preparaty mogą zaszkodzić. Na przykład suplement zawierający gorzką pomarańczę w połączeniu z kawą może powodować nadciśnienie oraz zaburzenia rytmu serca. Ekspertka zaleca, aby przed zastosowaniem suplementu diety skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

(ki)

Czytaj także

Otyłość u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 12:21
Podczas roku szkolnego rodzice mają mniejszą kontrolę nad tym, co ich pociechy jedzą. Dr Michał Mularczyk, dietetyk radzi, jak mimo to zadbać o zdrowie dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemy i tyjemy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 20:00
Zupa, schabowy i ziemniaki - tak wygląda tradycyjny polski obiad. Na naszych talerzach króluje tłuszcz i kalorie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyjemy szybciej niż Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 06:52
Nie zrezygnowaliśmy ze schabowych, tylko dołożyliśmy hamburgery i frytki. Efekt: nasze dzieci tyją trzy razy szybciej niż mali Amerykanie.
rozwiń zwiń