Nauka

Centrum Edukacji Technologicznej w przedwojennej kotłowni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 15:34
Przedwojenna kotłownia, która ogrzewała ówczesny szpital psychiatryczny w Kortowie, będzie po przebudowie służyć olsztyńskim naukowcom i studentom. W zmodernizowanym zabytku niemieckiej architektury industrialnej powstało Centrum Edukacji Technologicznej.
Kortowo, kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Kortowo, kampus Uniwersytetu Warmińsko-MazurskiegoFoto: wikipedia/cc/Andreabosek

Budynek mieści się w studenckim kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie, a dokładniej w jego starej części niedaleko rektoratu.
Wicekanclerz uczelni do spraw inwestycyjnych Tomasz Głażewski wyjaśnił, że  większość budynków kotłowni powstała w latach 80. XIX w. Zasilana wówczas węglem instalacja ogrzewała szpital psychiatryczny działający przed wojną w Kortowie.
Po wojnie kotłownia nadal działała - ogrzewając do lat 70. XX w. budynki Wyższej Szkoły Rolniczej w Kortowie (WSR), późniejsza Akademia Rolniczo-Techniczna (przekształcona z WSR) została podłączona już do miejskiej sieci ciepłowniczej. Od tamtego czasu budynek kotłowni, należący obecnie do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nie był użytkowany.
Teraz po modernizacji mieścić się w nim będzie m.in. Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Biuro ds. Projektów Zagranicznych. "Stara Kotłownia" będzie miejscem kształcenia studentów różnych kierunków z zakresu wdrożeń nowych technologii.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 2,3 tys. metrów kwadratowych. Przy kotłowni został zachowany komin o wysokości 40 metrów. W obiekcie znajdują się m.in. sala wykładowa i wystawowa oraz serwerownia.
Budynek, który jest zabytkiem techniki, zachował po modernizacji w znacznym stopniu swoją XIX-wieczną bryłę. Zachowały się też prawie kompletne, zabytkowe piece La Monta i część stalowego wyposażenia kotłowni. To jedyny obiekt w Olsztynie, na którym można zobaczyć elewację z blachy Cor-ten oraz zachowane stuletnie dźwigary drewniane. Na blasze Cor-ten pod wpływem działania powietrza i deszczu samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Współczesnymi elementami wprowadzonymi do zabytku architektury industralnej są szkło i metal.
Projekt modernizacji Starej Kotłowni opracowała olsztyńska pracownia architektoniczna Katarzyny i Grzegorza Dżusów. Prace budowlane wykonała firma Mostostal-Warszawa. Koszt modernizacji opiewał na 12,7 mln zł. Obiekt został sfinansowany w 85 proc. ze środków unijnych, pozostałe 15 proc. pochodzi z budżetu państwa.
PAP/ml

Zobacz więcej na temat: architektura edukacja Olsztyn
Czytaj także

Olsztyn: zdrowiej karmić dzieci w stołówkach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:12
Około 90 proc. szkolnych jadłospisów jest źle układanych, dzieci w szkołach dostają tłuste posiłki, które są smaczne ale niezdrowe - alarmowali eksperci żywnościowi na konferencji dyrektorów szkół w Olsztynie. Według nich, to wyjaśnia dlaczego co piąte dziecko jest w Polsce otyłe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Penderecki i Lutosławski w filharmonii olsztyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 12:37
W najbliższych miesiącach w olsztyńskiej filharmonii melomani będą mogli posłuchać m.in. "Koncertu podwójnego na skrzypce i altówkę" Krzysztofa Pendereckiego, który osobiście będzie dyrygował orkiestrą. Zaplanowano też kilka koncertów z muzyką Lutosławskiego. Sezon zainauguruje w piątek koncert muzyki Kilara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Warmii rozpoczął się sezon warzenia piwa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:00
Domowi piwowarzy na Warmii rozpoczęli sezon warzenia piwa. To nawiązanie do wielowiekowej tradycji browarniczej, która obok rolnictwa była silną gałęzią rozwoju gospodarczego w tym regionie.
rozwiń zwiń