Geny pochodzą z jednego z dwóch szkieletów, jakie odkopano w 2006 roku w jaskini Leon w Hiszpanii. Kierujący badaniami genetycznymi Carles Lalueza-Fox z Pompeu Fabra University w Barcelonie pobrał próbki DNA z zębów nieboszczyka, a jego zespół zsekwencjonował cały genom.
- To pierwszy przedrolniczy genom, jakim dysponujemy - mówi Lalueza-Fox. - Pomoże nam zrozumieć, jak nadejście neolitu (rolnictwa, hodowli i nowych chorób) wpłynęło na geny Europejczyków.
Nowe, neolityczne zwyczaje dotarły do Europu ok. 7500 lat temu (także do Polski), ale do Hiszpanii dopiero 6000 lat temu. Dlatego właściciel zbadanego genomu był jeszcze łowcą charakterystycznym dla starszych epok kamienia.
Naukowcy już mają dowody, że neolit zmusił nasze geny do ewolucji. Musieliśmy na przykład nauczyć się trawienia laktozy z mleka w życiu dorosłym, co wcześniej nie było potrzebne. Ustalenia te potwierdza także genom z Leon: jego właściciel nie tolerował laktozy.
Ale inne ustalenia genetyczne były zaskakujące. Człowiek z Leon miał ciemna skórę i włosy - podobnie jak jego afrykańscy przodkowie. Miał jednak niebieskie oczy! - To oznacza, że kolor oczu pojawił się przed jasną skórą - mówi Lalueza-Fox.
Inną niespodzianką był system immunologiczny łowcy. Posiadał na przykład mechanizmy obrony przed infekcjami odzwierzęcym, które, jak sądzono, miały pojawić się dopiero z hodowlą.
(ew/NewScientist)