Nauka

Implant leczący głuchotę wydarzeniem naukowym 25-lecia

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 10:00
Polacy wybrali naukowe wydarzenie ostatnich 25 lat. Kandydatami byli m.in. odkrycie śladów najstarszych czworonogów, technologia wytwarzania grafenu i otwarcie Centrum Nauki Kopernik.
Implant leczący głuchotę wydarzeniem naukowym 25-lecia
Foto: East News/Glow Images

Głosowanie w plebiscycie na najważniejsze naukowe wydarzenie ostatnich 25 lat odbywało się pod hasłem "Nauka to wolność". Ogłosił je resort nauki i trwało do północy 3 czerwca.

Za największe polskie osiągnięcie naukowe internauci uznali wszczepianie implantów leczących gluchotę, przeprowadzane przez zespół profesora Henryka Skarżyńskiego. Na II miejscy znalazło sie ustalenie dokładnej odległości, jaka dzieli nas od Wielkiego Obłoku Magellana, czyli tzw. kosmiczna linijka, opisana w "Nature" w 2013 roku. III miejsce przypadło profesorowi Bogdanowi Marcińcowi za badania nad chemią związków krzemu.

- Przez 25 lat wolności polska nauka osiągnęła naprawdę dużo. Odkrywaliśmy planety, na orbitę poleciał pierwszy polski satelita, mamy wielkie sukcesy w medycynie, informatyce i archeologii. Te osiągnięcia pokazały, że w warunkach wolności nauka się rozwija. Bo nauka to wolność – uważa minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W internetowym plebiscycie każdy mógł zagłosować na jeden z 25 najważniejszych wynalazków i wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza. Wśród propozycji na plebiscytowej liście znalazły się: powstanie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej; otwarcie Centrum Nauki Kopernik; sukcesy polskich informatyków w międzynarodowych konkursach; udział Polaków w pracach ośrodka CERN, które doprowadziły do odkrycia bozonu Higgsa; wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego sztucznego satelity studenckiego PW-Sat; powstanie Doliny Lotniczej. Internauci mogli głosować także na odkrycie pierwszych planet nienależących do Układu Słonecznego przez prof. Aleksandra Wolszczana; odkrycia polskich archeologów w Egipcie, szczególnie prof. Karola Myśliwca czy odkrycie śladów najstarszych czworonogów w Zachełmiu. Wśród naukowych dokonań, uwzględnionych w plebiscycie znalazły się wreszcie projekt OGLE - realizowany przez zespół prof. Andrzeja Udalskiego, dzięki któremu odkryto wiele planet pozasłonecznych; skonstruowanie przez prof. Macieja Wojtkowskiego tomografu do badania siatkówki oka, pozwalającego na nieinwazyjne i bezkontaktowe badania wnętrza oka; technologia wytwarzania grafenu opracowana przez dr inż. Włodzimierza Strupińskiego - i wiele innych osiągnięć. Szczegóły na stronie https:\/\/www.nauka.gov.pl/nauka-to-wolnosc/

(ew/PAP/MNiSW)

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Dwujęzyczność ochroni mózg na starość

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 13:13
Nauka drugiego języka ma dobroczynne skutki dla mózgu. Nawet podjęta w wieku dorosłym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat wolności w Polsce. Najważniejsze momenty

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:20
Co zmieniło się w naszym kraju po 4 czerwca 1989 roku? Z jakimi wydarzeniami będzie się nam kojarzył ten okres? Kto jest symbolem nowej, wolnej Polski? Posłuchajcie wspomnień dziennikarzy Polskiego Radia oraz wybitnych postaci świata sztuki, kultury, polityki i finansów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka w światowym finale FameLab

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 00:01
Dr Joanna Bagniewska z Nottingham Trent University awansowała do ścisłego finału konkursu FameLab, który odbywa się w Wielkiej Brytanii. O zwycięstwo powalczy w czwartek wieczorem z dziewięcioma innymi naukowcami.
rozwiń zwiń