Nauka

Sanepid otworzył się dla gości

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 16:00
Czy można kąpać się w fontannie?Jak badać piersi i odchudzać się bez efektu jojo. Na te i wiele innych pytań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa odpowiadali eksperci podczas Dnia Otwartego w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Warszawie.

Arkadiusz Chełstowski - kierownik nadzoru higieny komunalnej sanepidu podkreśla, że nikt nie bada wody w gliniankach, strumykach i miejskich fontannach, więc kąpiemy się tam na własną odpowiedzialność. Taka przyjemność może skończyć się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zapaleniem układu moczowego lub wysypkami i uczuleniami.

Podczas dnia otwartego można było wykonać proste badania: zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom tkanki tłuszczowej oraz skorzystać z porad dotyczących zdrowego odżywiania.

Dietetyk Monika Krynicka - Gać podkreśla, że aby schudnąć trzeba zacząć jeść regularnie 5 razy dziennie. Przerwy między posiłkami nie powinny przekraczać 3 godzin.

Eksperci udzielali także porad dotyczących bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się wakacji. Profilaktyki chorób zakaźnych związanych z podróżowaniem do krajów tropikalnych. Na specjalnych fantomach można było też nauczyć się, jak badać piersi.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna
Czytaj także

Polska sztuczna kość najlepsza na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 17:15
10 lat temu rozpoczęły się prace nad polską sztuczną kością. Jest tak dobra, że specjalny materiał o niej zamówiła Agencja Reutera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pacjent na lodzie? Co się stało z medycyną rodzinną w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 04:51
W Polsce medycyna rodzinna to ponad 20 lat historii. - Obawiam się, że ci, którzy tworzyli jej podwaliny mieli nieco inny pomysł niż to, co widać dzisiaj - komentuje dr. Mariusz Gujski prowadzący "Debatę medyczną". Jakie zdanie na ten temat mają inni lekarze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy: Symulator chirurgiczny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 15:09
Na stanowisku znamienitej londyńskiej uczelni Imperial College London zaprezentowano zaawansowane symulatory, pozwalające bezpiecznie przeprowadzać skomplikowane zabiegi chirurgiczne - na przykład usunąć woreczek żółciowy bez rozcinania ciała.
rozwiń zwiń